• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Voiko aurinkosähköä käyttää näin..

Puuha

Well-known member
suomessa se valitettavasti pitää olla kaikissa paikoissa. jossain muualla vaaroihin havahduttiin tarpeeksi ajoissa ennen kuin suurimmalle osalle oli asennettu mittarit. jossain vasta oli juttua että nyt etäluettavat kattavat nyt melkein 80% väestöstä ja vuoden vaihteeseen mennessä piti olla 80% täynnä.

2,5mm2 johdolla ei kyllä kovin pitkiä matkoja siirreta kohtuullisella 5-10% jännitehäviöllä paneleiden tuottoa. puhutaan 7-12 metrin matkasta.
 

juhapumppu

New member
Paneliston sijoituspaikka tulee olemaan tallin katolla josta kennojen jälkeen jotain 7m matkaa suunniteltuun laitepaikkaan. No tämä ei ehkä iso investointi jos vaihtaa seuraavaan, 4mm2, kokoon.
 

tengu

Member
Puuha sanoi:
juuri tuota vuotoa valtakunnanverkkoon sähkökatkoksen aikana kun akuista pusketaan ac:a kulutuslaitteille.

no niin hieno homma kävi akkujen kanssa! jatkossa vain saman verran panelia lisää rajalle niin n. 12 tuntia pääsee kohtuudella usempana päivänä puolet vuodesta

edit: tuo vuoto on aika vakava jos se taphtuu ja sen vuoksi sähkömies saa kynsille. nykyisin etäluettavien mittareiden vuoksi jos verkkonsyöttö sopimusta ei olla tehty sähkölaitoksen kanssa tiedetään häiriöilmoituksesta mistä sähkö on tullut ja sitä kautta syyllinen löytyy aika nopeasti. nuo etäluettavat kun lähettävät heti vikailmoituksen.

Tuo verkosta erottaminen onnistuu releellä jossa vaihtokärjet (vai mikä vaihtokytkin se virallinen nimi on). Tämä väliin niin ei koskaan pääse oma ja valtakunnan verkko ristiin vaikka tekisi mitä. Jos tuossa invertterissä on vielä hälylähtö matalalle akkujännitteelle niin saa helposti lennossa releen vaihtamaan fortumille kun invertteri ottaa ja sammahtaa alijännitteeseen. Todettu eräässä kohteessa ettei edes telkkari värähdä kun vaihtuu oma invertteriakkuverkko fortumiin lennossa.
Tuo panelien vuosituotto riippuu muuten niin rajusti suuntauksesta ja paikasta että voi tulla useiden kymmenien prosenttien eroja ns keskiarvoon. Esim itsellä 2,1kw nimellistehoiset panelit puskevat kesällä täydellä auringolla päivällä jopa 2,3kw tehoja hetken kunnes lämpö alkaa nousta ja teho pudota. Tämä tilanne siis kun panelit jäähtyneet tovin kun pilvi purjehtinut eteen keskellä päivää.
Lisäksi eikös ne ole ne ni-fe akut parhaita jos olisi tällainen ns jatkuvakuormitteinen systeemi? En ole tutustunut noihin kyllä muuta kun jostain lueskellut. Häviöt taitaa kyllä muutamia kymmenia prosentteja taas?

edit: Verkkoinvertterit vaativat yleensä melko korkeaa jänitettä, varsinkin jos vähänkin enempi tehoja? Aina parempi mitä korkeamman PV jännitteen saa aikaan itse paneleissa niin siirtohäviöt saa minimoitua.
 

Puuha

Well-known member
tuohon suojareleeseen en sen kummemmin ota kantaa kun en niistä sen kummemmin tiedä. mieleen vain juolahti että liekkö kyseisessä laitteessa sitä ja samalla myös jos vähän mahdollisia tulevaisuuden ongelmia ennaltaehkäistyä.

ni-fe:t on kyllä siitä hyviä että kestävät aikaa, purkua ja käyttöä. huonoja puolia on suuri itsepurkautuminen joka on kuukaudessa 20-40% latauksesta/kuukaudessa, hyötysuhde 60-70% ja tuottaa lämpöä keskivertoa enemmän kuin muut akkutyypit ja vaatii siksi viileät tilat.

joo kyllähän siihen tuottoon vaikuttaa moni asia. tosin tässä tapauksessa akuston hyötysuhteella on hyvin suuri merkitys sillä se tyhjennetään asetusarvoon lähes joka ilta. mene aamusta aina tovi jotta akusto saadaan ensin ladattua inverterin kytkemisrajaan. jos vähääkään pelisilmää on niin silloin kannattaa jo panelit kiinnittää seuraajiin mahdollisuuksien mukaan.

perjaatteessa tuossa laitteistossa ei ole merkitystä paneleiden jännitteellä kun akku määrittää järjestelmän jännitteen joka tapauksessa 24V kunhan ylittää mppt säätimen käynnistymisarvot.

hyvä että tengu nostit muuten asian esille kun itse en asiaan huomannut edes kiinnittää huomiota. 2*7 kytkennällä ollaan siinä ja siinä että jännite riittää säätimelle 35V 24V akustolle ja sarjaankytkettynä paneleiden suljetunpiirin jännite 36,5V. voi olla että joudut tilaamaan juhanpumppu vielä yhden panelin eli yhteensä 1500W edestä panelia jolloin saat 3*5 kytkettyä panelit ja näin saat jännitteen riittämään.
 

juhapumppu

New member
Poiketaan vähän sivuraiteille asiasta kun maallikkona selvisi vasta nyt että panelien korkea lämpö kesäaikaan syö niiden hyötysuhdetta aika paljon.. Meillä on tallin vieressä uima-allas (18m3) jota olen kesäaikaan lämmittänyt muovisilla aurinkokeräinmatoilla.. Voisikohan näitä asioita jotenkin yhdistää.. eli altaan vettä lämmittää noiden panelien lämmöllä ja samalla viilentää uima-altaan vedellä noita paneleita..  ::)
 

Puuha

Well-known member
teoriassa voi. itse olen miettinyt pienessä mielessäni että jos allasmuovista hitsaa pussit paneleiden taakse joiden kautta kierrättäisi vettä mutta vähän epäilen ettei hommassa ole juuri järkeä. kuitenkin jos pussit laittaa suoraan aurinkoon on lämmitysteho suurempi suhteessa siihen paljonko paneleiden teho nousisi viilennuksestä ja paljonko altaaseen saisi lämpöä.

myös sitä että jos veden saisi panelin taakse suoraan kosketukseen panelin takapintaan jolloin viilennys olisi taattu ja saisi lämmön siirtymään varmasti veteen mutta epäilen ettei panelin materiaalit kestä kloorivettä pitkällä aikavälillä.

epäilys on saanut sitten homman jäämään vain ajatukseksi kun ei ole mitään takeita toimivuudesta kun huomioi vielä lisääntyneen pumppaustarpeen kun vesi pitää saada korkeammalle.
 

juhapumppu

New member
Joo samoilla linjoilla täällä ollaan eli tod.näk. jää vain teoriatasolle. Se on silti halpaa, jopa ilmaista, rakennella näitä systeemejä mielessä tehokkaiksi :)

mutta palataan asiaan ja tuohon Puuhan esittämään epäilykseen akku AC:n valumisesta valtakunnan verkkoon. Itse olin jo sitä mieltä että näin ei käy koska siellä laitteessa on se "Automatic transfer switch" joka kytketään DC:lle kun sieltä tulee ja AC:lle kun DC:ltä ei tule mitään. On siis kuin vaihtokytkin. Ja jos joku ei ymmärtänyt, sama vielä Kiinaksi :)

"dc first:  solar panels --solar charge controller --battery --power inverter TPI--AC output
and then no sunshine, battery's captictiy is not enough, then AC directly supply AC Output  pass inverter. 

If ac input disappear , shut down suddenly , the TPI only supply AC OUTPUT ONLY.
1. and if ac input disappear , shut down suddenly , If the battery have power, then the battery will power the AC out via power inverter TPI.
2. and if ac input disappear , shut down suddenly , and the battery no power , then the TPI will unit off also. "
 

Puuha

Well-known member
kyllä ainakin minun mielestä tuo olisi ymmärrettävissä niin että verkkoon päin vahingossa syöttäminen ei olisi mahdollista. joku joka tietää enemmän tuosta tekniikasta voisi varmentaa onko riittävä.

vielä vain tuo paneleiden tuottama jännite on ongelmana sillä se ei riitä jos akuston jännite on 24V. käytäntö vaatii 3 panelin sarjoja tilaamillasi paneleilla tai sitten akuston jännitteen laskemisen 12V jolloin taas virranmäärät kasvat akuston ja invertterin välillä.
 

Puuha

Well-known member
hintaa vain 1550 euroa kappale...  hintaa siis n. 1450 euroa/m2 ;D

pitäisin kalliina jos tilaa on. toki puhuu puolestaan jos sijoitustilaa on rajallisesti.
 

juhapumppu

New member
Puuha sanoi:
..
vielä vain tuo paneleiden tuottama jännite on ongelmana sillä se ei riitä jos akuston jännite on 24V. käytäntö vaatii 3 panelin sarjoja tilaamillasi paneleilla tai sitten akuston jännitteen laskemisen 12V jolloin taas virranmäärät kasvat akuston ja invertterin välillä.
Ai miten niin? Kuvittelin laittavani 7 paneelia sarjaan ja 2 rinnan. Jännite tällöin 126V(154V oc) ja virta 12A. Tuo MPPT kelpuuttaa kaiken välillä 0-160v.

Käytiin äsken jakamassa kaverin kanssa nuo 20 ilmaisakkua. Mulle 10 joista blokkasin 8 parasta akkuliikkeen mittaustulosten perusteella. Akusto on siis 24V/300A
 

juhapumppu

New member
Sitä vielä lueskelin tuosta mppt säätimestä että tuo maksimi jatkuva käyttöjännite on 150V mutta tarkennuksena on Voc. Tämähän oli jotain 7*22.x V
Tämän mukaan 7kpl sarjaan on sitten maksimi jos lasketaan Voc:n mukaan ja jos Vop:n mukaan niin 8kpl.
Miten säädin voi tuosta arvosta välittää, eikö se näe vain sen Vop jännitteen eli 7*18v ?

Tässä vielä tuon MPPT säätimen parempi manuaali jos jotakuta kiinnostaa..
http://www.keepandshare.com/doc/5983898/i-panda-mppt-solar-charger-instruction-pdf-618k?da=y
mitähän nuo säädettävät Buck ja Float charge voltage -arvot meinaa?
 

STP

Member
Se säädin välittää siitä inputtiin näkyvästä maksimijännitteestä, jota ei pidä mennä ylittämään. Ylityksestä suojaukset lähtee toimimaan tai savu karkaa pihalle. Sulla tulee kuitenkin joskus tilanteita, että ei ole kuormitusta päällä mutta aurinko paistaa jolloin paneelien tuottama jännite nousee tuon Voc:n mukaiseksi.

Säädettävät latausjännitteet on tarkoitettu siihen että käyttää jotain muuta akkukemiaa kuin laitteessa on valmiiksi tuettuna (esim. lifepo4), jolloin saa latausjännitteet sopivaksi näille akuille.
 

Puuha

Well-known member
tuo 7 panelin sarja on siinä kiikunkaakun meneekö tuoehdottomat maksimit yli 160V ylitse kun paneleiden tuottama jännite tuppaa nousemaan aavistuksen korkeammalle useamman panelin ollessa sarjassa ja/tai rinnan kuin mitä paneleiden speksit antavat.

mulla nuo panelit antaa molemmat antaa 22,1V avointa (Voc) mutta rinnan antaa 23,2Voc. (viime päivinä tullut muutamaan kertaan mitattua) tekee siis n. 5% jolloin tätä osviittana käyttäen sinulla jännite nousisi 162,4V.  ainakin ehdottomat maksimit säätimelle menee yli  2,4V.
 

Puuha

Well-known member
oikeastaan se piuha ei siihen vaikuta enää kun virtaa ei kulje kun kyse on avoimesta piiristä. ja koska maksimit kyseisellä laitoksella on 160V ja verraten omiin vastaaviin toisen merkkisiin paneleihin tämä maksimi ylitetään niin voi tuloksena olla savumerkkejä.

kuten edellä kerrottiin niin sellainen tilanne voi tulla eteen että kuormaa ei ole ja akut on täynnä jolloin säädin heittää paneilta kuormat pois nostaen jännitten avoimenpiirin  maksimiin. ei ehkä todennäköistä sinun tapauksessa, mutta ei niin epätodennäköistä etteikö voi tapahtua. riittää käytännössä se että paneleiden kaapeli irtoaa syystä tai toisesta ja kytket sen paikoille peittämättä paneleita jolloin säädin saa jännitepiikin.

ehkä vituttaa tämä vastaan hankaaminen mutta näkisin että on mukavampaa kun ei tule yllätyksiä.
 

Jussi

Well-known member
Periaatteessa max. jännitekään ei saisi olla ihan pilkulleen, yleensä siinäkin on vielä pieni virhevara. Mutta varman päälle voisi zenereistä ja vastuksesta kasata pienen kuorman, joka osallistuu vasta, kun ollaan tyhjäkäyntijännitteen maksimissa. Se huippujännite luultavimmin tippuu jo vaaditut voltit pienelläkin kuorman lisäyksellä. Muuten kuormitettunahan se ei sitten olisikaan enää mukana.
 

juhapumppu

New member
Ihan hyviä huomioita. Parempi se on selvittää mitä kaikkea on mahdollista mennä pieleen järjestelmässä ja varautua näihin..
Kun saan paneeleita, teen niillä ensin mittauksia että paljonko ne antaa jännitettä jos 7 sarjassa ja vaikuttaako jos on toiset 7 sarjassa siinä rinnalla. Mittaan ne päät auki (Voc) ja jotain kuormaa perässä (Voc). Pitää myös itse testata niitä kallistuskulmia että laittaako 30, 45 vai 60 asteeseen. Kääntöjuttuja on turha suunnitella monimutkaisuuden vuoksi koska ainoa mahdollinen sijoituspaikka on katolla ja paneeleita noinkin paljon. Paneelit on kuitenkin nyt suht halpoja joten parempi heittää pari lisää 180 eurolla kuin rakentaa monikertaisesti maksavia automaattikääntölaitteita.
 

tengu

Member
Ihan totean vielä: korkea DC jännite on melko vaarallista eli varovaisuutta mukaan kun puhutaan satojen volttien DC:stä. Monet on tottuneet siihen että kun puhutaan DC:stä, niin käsittely huoletonta, kun ei se sormille potki.  Lisäksi jos käyttää AC jännitteelle mitoitettuja kytkimiä releitä jne niin reilu varmuuskerroin mukaan. DC:llä valokaari on oikea ongelma.
Enkä nyt tarkoita tätä kellekään erityisesti, ihan vaan muistutan kaikkia, ettei joudu tilastoihin...
 
Ylös