• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Voiko aurinkosähköä käyttää näin..

Puuha

Well-known member
nikfly sanoi:
esim. sma:n 1100 lt:ssä on jo riittävät serfifikaatit jolloin se vain kytketään kiinni
Mistä sä poimit noita certifikaatteja? Jokaisessa SMA:n taajarissa lukee ettei täytä joka EN50438 paikaa??
sma:n tuotteita tarjosivat paikallisesta sähköyhtiöstä kun täyttää tarvittavat vaatimukset sekä sertifikaatit. kuten edellä jo kehoitin tiedustelemaan paikallisesta yhtiöstä heidän käytäntöään kun tiedän että käytännöt ovat monen kirjavia vielä.

edit: muita jo suomessa käytössä olevia jotka tiedän inverttereitä on muuten soladin, steca, ginlong erillisellä verkosta erottajalla ja taisi täälläkin yhdellä kirjoittajalla olla käytössään ginlong muistaakseni. että ainakin näitä pitäisi saada suomessa käyttöön kohtuullisesti.
 

Mikkolan

Active member
juhapumppu:lla on nyt joku aivopieru solmussa, joka ei meinaa aueta.

Kai sulla muutakin kulutusta on kuin tuo "taustakuorma", verkkoinvertterin tuotto vähentää kaikkea kulutustasi, josta maksat yhtiölle. Ylituotannosta ei juuri hintaa saa mutta tuskin sitä paljon tulee ylipäätään noilla vermeillä? Eikös se houkuta että jääkaappi ja pakastinkin käy omalla  sähköllä silloin kun aurinko paistaa kunnolla?
 

juhapumppu

New member
On sitä muutakin kulutusta mutta ajattelin jos tuon kiinteän kulutuksen saisi pois keväästä syksyyn.
Hankein vain sen verran paneleita että saisin sen 800w tuotettua mahd. usein. Tässä on ollut se parin tonnin budjetti. En rakenna mitään isoa laitosta jossa on ylituotantoa. Kesällä talon kulutus on pääosin tätä pohjakuormaa koska valoja ei paljoa käytetä eikä lämmitystä tarvita. Ruokaa tietysti täytyy laittaa mutta grillaillaan paljon ja ollaan mökilläkin. Saunassa käydään kesäaikaan ulkosaunassa joka lämpiää puilla. Talon lämmin vesi lämpiää aurinkokeräimillä.

Edit: Lisään vielä tähän väliin että tsekkasin Holmesista(energialaskuri) paljonko sähköä on mennyt kesäaikaan. Näytti pyörivän siellä 20-30 kwh/pv välillä paljon. Eli 850-1250 w josta tuon kiinteän kuorman osuus on siis merkittävä.

Kyllä ymmärrän tuon virallisen verkkoinvertterin paremmuuden mutta pitäähän sitä jotain harrastelua olla. Kantapään kautta sitä parhaiten oppii :)
Mittailen ja seuraan tätä tapaa jonkin aikaa ja jos on peestä niin hankin verkkoinvertterin jonka voi kytkeä suoraan verkkoon. Tai sitten tohon jonkun erotusreleen.
Sen arvot ovat kuitenkin aika hyvät 230VAC +- 3% ja taajuus 50+-0.3hz. Voin vielä tarkastuttaa arvot kun kaveri on XXX:llä töissä..sieltä voisi saada vaikka jonkun raportinkin laitteesta jos menee lakki kädessä energiayhtiön puheille tämän kanssa:)
Eikä tämä valitsemani verkkoinvertteri kuitenkaan maksanut mahdottomasti, 400e.
Se on siis laadukas ja korkean hyötysuhteen omaava verkkoinvertteri itsekin. Sillä jääkaapit, pakastimet, ilmanvaihtokoneet ja pc käyvät omalla sähköllä kun aurinko paistaa - vai mitä "Mikkolan" tarkoitit?
 

Puuha

Well-known member
ei se että invertterin hyötysuhde on korkea kun koko systeemin hyötysuhde on surkea.

toisekseen et millään saa tuolla budjetilla katettua koko kesän pohjakuormaa. saat vuorokaudessa katettua n. 1-2 tunnin pohjakuorman. jos haluat koko vuorokauden pohjakuorman kattaa tulee sinulla olla akkukapasiteettia koko vuorokauden tarpeiksi mielellään kahdeksi ja panelitehoa sen verran että sen päivän tuotto riittää kattamaan vuorokauden kulutuksen.

tarkoittaa käytännössä vähintään 4000W panelitehosta ja 24V 3000Ah akustosta. näillä saisit katettua koko vuorokauden kulutuksen tuolla upsilla osan kesäajasta. kun puhutaan 8000W ja 6000Ah:n akustosta sillä pääsee keväästä syksyyn muutamaa päivää lukuunottamatta.

sinulla on mittakaavat hukassa aavistuksen mutta ne valkenevat kyllä ajan mittaan.  :D
 

juhapumppu

New member
SAMKin sivuilta http://solaroibs.tp.samk.fi/solarforum/data/view/samk voi todeta että liikutaan nytkin siellä 85% hyötysuhteella (oli yhden aikaan 3230/3780) panelien nimelliswattimääristä.
Tilasin jo muutoman panelin lisää eli tulee 1200w. Tällä määrällä ja tuolla hyötysuhteella saisi tänäänkin aamusta klo 10 alkaen sen 800 wattia käyttöön.
 

Puuha

Well-known member
en tiedä miten nuilla tiedoilla saat tuon laskettua mutta kyllä se pitää paikkaansa kuten täällä on tengu jo nostanut aikaisemmin esille 0,8 keroimen panelin nimelistehosta jolla voidaan laskea keskimääräinen realistinen vuosituotto verkkoinvertterille ja mppt-säätimille. eli ei sinänsä mitään uutta joka ei olisi jo ollut ennalta tiedossa ja esillä tässä langassa. edit: tosiaan siellä on hetkellinen teho näkyvillä mutta se ei anna ilman pitkää aikavälin seuraamista todellista hyötysuhdetta.

se ei ole kuitenkaan ole sellainen hyötysuhde jota voidaan käyttää suoraan verrannollisena verrattaessa suunnittelemaasi upsia ja verkkoinvertteriä. muista että sinulla on hyötysuhdetta lisäksi syömässä säätimen (johon asti saat tuon 85% nimellistehosta) jälkeen vielä akku, ups laitteen oma virrankulutus ja lisäksi vielä invertteri.

mutta mielenkiinnolla jään taustalle seuraamaan.
 

juhapumppu

New member
joo siellä SAMK aurinkosydeemi sivulla näkyy hetkellinen tuotto ja paneliston nimellisteho. Näitä olen tänään(kin) seurannut ja todennut että jo 10 aikaan antoi 70% tehoista ja päivällä oltiin jo 85%:ssa. Sivu päivittyy kun painaa refresh. Tämä on ainakin viime hetken todellista tietoa eikä mitään mutuilua tai taulukkoarvioita monine varmuuskertoimineen..

Esim 1200w panelistolla tämä tarkottaisi 840wattia klo 10 alkaen, päivällä yli 1000w ja nyt (13:48)  912w. Jos mppt hyöty on 98% ja tuon invertterin vaikka 96% tarkoittaisi tämä että antaisi ilmaista sähköä tuohon vakiokuormaan jo klo 10 alkaen. Tänäänkin olisi jo tullut 4 tuntia "ilmaista"  ;D
 

Puuha

Well-known member
joo teoriassa 787W kuorman saa katettua. verkkoinvertterillä vastaava tuotto samaan aikaan 840W

ensin laitteisto lataa akuston ennen kuin alkaa käyttämään suoraan paneleiden tuottoa. eli käytännössä todellista käyttöaikaa on aika hankalaa arvioida etukäteen kun se riippuu akuston tilasta mihin se on edellisenä päivänä jäänyt.
 

juhapumppu

New member
tää on kyllä aika mielenkiintoista..
mun tapauksessa mppt säädin antaa tehoa akun napoihin ja kuorma nappaa kaiken (verkko)invertterin välityksellä Invertteri ei itsessään lataa mitään vaikka senkin saisi niin asetettua...
Paljonko akusto sitten haukkaa tehoa tästä? Miten sen lasket? Eikö tuossa maximi kuormatapauksessa jännite kuitenkin putoa 12 volttiin?
Ei se mppt odota mitään että akku on täynnä vaan antaa palaa koko ajan..
 

jets

New member
Juhapumppu, tilasit siis jo aikamoisen läjän paneeleja, mistä ja mitä paneelia tilasit? Kallista vaiko halpaa? Entä kiinnikkeet/telineet yms?
 

juhapumppu

New member
Täältä panelit:
http://www.ebay.de/itm/100Watt-12V-12Volt-Solarpanel-Solarmodul-Solarzelle-Solar-Poly-Polykristallin-/261069512849?pt=Solaranlagen&hash=item3cc8f4a091
hinta 69 ja ekalla panelilla 28.8 pk ja seuraavat pkt 13.90

kiinnikkeiksi tälläiset lapselliset läpykkäät 7.4e/paneli
http://www.ebay.com/itm/4-x-SOLAR-PANEL-MOUNTING-BRACKETS-FITTING-EASY-FIT-KI-HIGH-QUALITY-NEW-/350710743701?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51a7fd4295

näihin meni myös muutoma euro
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313&_nkw=One+Pair+MC4+Male+Female+M%2FF+T+Y+Branch+Solar+Panel+cable+Connectors+UL+TUV+NEW&_sacat=0&_from=R40

60a mppt säädin ja 1000W TPI (verkko)invertteri i-pandalta suoraan ohi tuon Aliexpressin. Antoivat vielä 5% alea jonka Ali olisi heiltä vienyt. Dollarihinnat aikatarkkaan 300 ja 400. Verot nostavat ne varmaan samoiksi eurosummiksi.. näissä kummassakin on vakiona rs232 liikennöinti. Kaupan päälle tuli vielä lippu Shanghain messuille "SNEC 7th (2013) International Photovoltaic Power Generation Conference & Exhibition May 14-16, Shanghai New International Expo Centre (2345 Longyang Road, Pudong New Area )Booth Number:  E1-638". Tätä en kyllä käytä joten jos joku sitä kautta ajelee niin lipun saa multa :)

Ja sitten lopuksi oikein kunnon aivopieru : akut 0 euroa !!!
 

Puuha

Well-known member
miksi se laskisi 12V kun laitteen nimellisjännite on 24V?

akusto määrää jännitteen aina säätimelle. tämä johtuu akuston sisäisestä vastuksesta. säädin pitää huolen että jännite ei nouse tiettyä jännitettä korkeammaksi akun navoissa ettei tule tilannetta että akku ylilatautuisi. eli tässä tapausessa akku on se joka määrää jännitteen.

verkkoinverttereistä en tiedä tarkkaan kuinka niissä tuosisäinen jännitteenhallinta tehdää mutta epäilisin että niillä on kiinteä jännite johon muunnos tehdään mahdollisimman hyvällä tuotolla tilanteen mukaan.

akkujen hyötysuhteet ovat n. 80-90%. (laskelmien helpottamiseksi käytän 80% joka on pitkällä aikavälillä todettu realistiseksi.) jokaista akkuun lasattua 100Wh kohden saa akusta käyttöön n.80Wh.

jos ihmettelet miksi sain tuossa edellä tulokseksi 787W niin se perustuu siihen oletukseen että akku on täynnä sekä että paneleilta saatava teho on 840W. koska tiedämme upsin oman kulutuksen joka on 20W ja invertterin hyötysuhteen 96% lasketaan se yksinkertaisesti (840W-20W)*0,96=787W

jos kuorma on ylitse tuon 787W panelitehon otetaan loppu akuista jolloin voidaan kuormaksi olettaa nyt 878W eli akusta otetaan 100W tunnin ajan eli akusta puretaan 100Wh jolloin akustoa on jossainvaiheessa ladattava 125Wh jotta akku olisi samassa tilassa kuin ennen purkamista. tässä ei ole huomioitu akuston omaa itsepurkautumista. tarkoittaa siis sitä että kattaaksesi tuon 878W kuorman tunniksi kun akusta otetaan 100W teho paneleilta vaaditaan tilanteen normalisoinniksi kuorman lisäksi 125W tunniksi. eli pitäisi jossain vaiheessa olla tehollista tuottoa paneleilla 965W tunnin jotta akku taas täyttyy olettaen että pohjakuorma on vielä 878W.

tai vastaavasti seuraavan tunniksi pohjakuorman tippuessa 878W 713W:n saadaan akku myös ladattua purkua edeltävään tilaan tunnin aikana.

koita ottaa selvää kun en sen selvemmin osaa selittää. ja tämä on aika karkea sillä mukaan pitäisi vielä otta se että akun lataus hidastuu akun täyttyessä joten hommasta tulisi todella monimutkainen selittää ja siksi jätetään se esimerkistä pois.
 

juhapumppu

New member
Puuha sanoi:
miksi se laskisi 12V kun laitteen nimellisjännite on 24V?
joo ei tietenkään. taas pääsi pumppa tai siis tarkoitin että tietenkin 24v eli 12+12

huh, kiitoksia laskelmista. Tuossa riittääkin sisäistettävää mulle. Pitää lukaista muutomaan kertaan illalla läpi koska nyt työt häiritsevät ???
 

jets

New member
Juhapumppu, samat paneelit sitten tulee sulle kuin mulle. Mä en löytänyt tuota i-pandaa. Mikä mesta se siis on? Oliko sulla linkkejä noihin sun tilaamiin vehkeisiin?

Itse käyn aina nuo pikkuosat mieluummin jostain lähistöltä.
 

juhapumppu

New member
jets sanoi:
Juhapumppu, samat paneelit sitten tulee sulle kuin mulle. Mä en löytänyt tuota i-pandaa. Mikä mesta se siis on? Oliko sulla linkkejä noihin sun tilaamiin vehkeisiin?

Itse käyn aina nuo pikkuosat mieluummin jostain lähistöltä.
Tässä on linkki tuohon invertteriin
http://www.aliexpress.com/item/LCD-LED-display-pure-sine-wave-combined-inverter-and-charger-1000w-I-P-TPI-1000W-Horizontal/755525717.html
ja tässä mppt
http://www.aliexpress.com/store/product/Freeshipping-60A-12v-24v-48v-Solar-controller-MPPT-solar-charge-controller-wind-solar-charge-controller/610114_765675830.html
Aloin chattailemään sieltä sivujen kautta sen "Unan" kanssa ja pääsimme parempiin kauppoihin ilman tuota Alia. Hieman ne hinnat siitä yleensä putoaa kun jää yksi välikäsi pois..

Laitteitahan en suosittele koska ei ole kokemusta vielä ja onhan ne täällä foorumilla jo moneen kertaan paskoiksi haukuttu joten ..
 

Puuha

Well-known member
kuis muuten tuossa upsissa on suojattu se ettei päästä valtakunnanverkkoon/talon verkkoon sähkö sähkökatkoksessa? jos ei mitenkään niin suojaerotus pitää väliin rakentaa tuohon talon ja upsin välille ettei sähkömiehet tipu tolpista.

tuokin tarvitsee akut ainakin minkä linkit eli ei toimi pelkällä säätimellä. pahimmillaan hajoittaa toisen tai molemmat kun akut eivät ole määräämässä käyttöjännitettä säätimelle. tosin epäilen että suojaus ei käynnistä koko säädintä kun ei saa herätevirtaa jolla jännitetaso valitaan ja ohjataan säätimen toimintaa.

mitään ei ole haukuttu on vain todettu että on huono sinun tapauksessa kun on olemassa samanhintainen paremmalla hyötysuhteella ja käyttöön saatavalta teholta vähemmällä panelimäärällä kustannustehokkaammasti. tätä on sinulle pyritty kertomaan. tuollaiselle upsille on käyttöä vaikka kesämökillä kun kuorma on epätasaista joka on suurimman osan ajasta poissa kokonaan ja verkkosähköä ei ole saatavilla muutoin kuin aggregaatilla.

kuten jossain olikin maininta "paska harrastus jos ei kaikki rahat mene..."
 

jets

New member
juhapumppu sanoi:
jets sanoi:
Juhapumppu, samat paneelit sitten tulee sulle kuin mulle. Mä en löytänyt tuota i-pandaa. Mikä mesta se siis on? Oliko sulla linkkejä noihin sun tilaamiin vehkeisiin?

Itse käyn aina nuo pikkuosat mieluummin jostain lähistöltä.
Tässä on linkki tuohon invertteriin
http://www.aliexpress.com/item/LCD-LED-display-pure-sine-wave-combined-inverter-and-charger-1000w-I-P-TPI-1000W-Horizontal/755525717.html
ja tässä mppt
http://www.aliexpress.com/store/product/Freeshipping-60A-12v-24v-48v-Solar-controller-MPPT-solar-charge-controller-wind-solar-charge-controller/610114_765675830.html
Aloin chattailemään sieltä sivujen kautta sen "Unan" kanssa ja pääsimme parempiin kauppoihin ilman tuota Alia. Hieman ne hinnat siitä yleensä putoaa kun jää yksi välikäsi pois..

Laitteitahan en suosittele koska ei ole kokemusta vielä ja onhan ne täällä foorumilla jo moneen kertaan paskoiksi haukuttu joten ..

Kiitti. Tuollahan näytti olevan kaikenlaista mielenkiintoista tavaraa muutenkin.
 

juhapumppu

New member
Puuha sanoi:
kuis muuten tuossa upsissa on suojattu se ettei päästä valtakunnanverkkoon/talon verkkoon sähkö sähkökatkoksessa? jos ei mitenkään niin suojaerotus pitää väliin rakentaa tuohon talon ja upsin välille ettei sähkömiehet tipu tolpista.
tuokin tarvitsee akut ainakin minkä linkit eli ei toimi pelkällä säätimellä.
En tiedä tuosta valtakunta-asiasta.. rakennan siis vain oman minisähköverkon kämppään eli 5 pistorasiaa näille kiinteille kuormille. Ne saavat sähkönsä laitteen AC output liittimistä. Vai meinaatko että tällöin DC käytössä Invertteri puskisi sähköä myös laitteen AC inputtiin.. ei kai.. toivottavasti siis ei..

Akuissa kävi kauhee munkki: Saan ilmaiseksi niitä pari kymmentä. Ovat 2-3 v käytettyjä, olleet kiinni UPS:eissa. 12V/75A. Ne on vaihdettu "lakisääteisesti" vaikkei vikaa/kulumaa olekkaan. Ne on just 100%:sia tarkoitukseeni eli yritän vaan on-line käyttää tuota aurinkoa ja akut ovat välttämätön paha..
 

Puuha

Well-known member
juuri tuota vuotoa valtakunnanverkkoon sähkökatkoksen aikana kun akuista pusketaan ac:a kulutuslaitteille.

no niin hieno homma kävi akkujen kanssa! jatkossa vain saman verran panelia lisää rajalle niin n. 12 tuntia pääsee kohtuudella usempana päivänä puolet vuodesta

edit: tuo vuoto on aika vakava jos se taphtuu ja sen vuoksi sähkömies saa kynsille. nykyisin etäluettavien mittareiden vuoksi jos verkkonsyöttö sopimusta ei olla tehty sähkölaitoksen kanssa tiedetään häiriöilmoituksesta mistä sähkö on tullut ja sitä kautta syyllinen löytyy aika nopeasti. nuo etäluettavat kun lähettävät heti vikailmoituksen.
 

juhapumppu

New member
joo tästä akkuasiasta olen erittäin tyytyväinen. Täytyy kyllä tarjota kaverille muutakin kuin kahvipullat. Itselle ihan järjetön säästö. Pystyin nyt tilaamaan taas pari panelia lisää.
Nyt on tulossa siis 1400 wattinen panelisto. Onneksi tämä valitsemani mppt hanskaa nämä. 7 panelia sarjaan ja 2 rinnan - tämä on ilmeisesti tehokkain tapa kytkeä ne. Johdotukseen riittää edullinen 2.5mm2 kumikaapeli kun virta about 12A.

Meillä ei ole vielä etäluettavaa mittaria enkä sitä kaipaakkaan. Ilmeisesti ei ole pakko edes huolia nyt kun noista haitoistakin on kirjoiteltu.. Mulla on ollut tuo Wattson mittari käytössä jo vuosia josta näkee kulutuksen monipuolisesti.
 
Ylös