
Tulkaa katsomaan tänne Porin Tahkoluotoon, kun lämmitetään ilmaa harakoille kuukaudesta toiseen yötä päivää. LNG pytyn paineen alentamiseksi ei ole ilmeisesti keksitty mitään järkevämpää käyttökohdetta, kun harakat. Miksei sitä kaasua pulloteta tai johdeta Forttumin hiilivoimalan kattilaan palamaan, joka on muutaman sadan metrin päässä "ikuisen liekin" putkesta.Voimalaitoksen ohijuoksuttamisesta pitäisi periä siitäkin haittaveroa ?
Tietysti myös lauhde energian hukkaamisesta.
Lappi on lunta tulvillaan.Joet järvet ja varastoaltaat täynnä tai yli normaalin mutta vesivoimaa ajetaan osatehoilla. Eikö vesivoiman tuotantoa pitäisi lisätä silloin kun tuulisähkön tuotanto on pientä. Nyt pidetään vesivoiman tuotanto pienenä ja ostetaan ruotsista tai muualta puuttuva määrä. En ymmärrä. Onko siellä Fingridissä tai missä sitä tuotantoa ohjataan hävinnyt taju kansallisesta edusta.
No parin kolmen viikon perästä valitetaan tulvista kun mökit ja laiturit ovat tulvan viemää.
Tuuli tai aurinko ei tähän liity, kun ne tulee just silloin kun tulee ja varastointi on kallista. Vesivoima varastoaltaalla, hiili, kaasu, puu, öljy voima kaikki sisältää luontaista varastoa ja ydinvoimakin hitaasti säädettävissä niin että tuottoa voi tehdä silloin kun siitä varastoidusta tavarasta saa enemmän voittoa.Voit olettaa että sähkömarkkinoilla on sama toimintaperiaate kuin öljymarkkinoilla. Kartellimeininki tarkottaa että jos meinaa alkaa olemaan halpaa, niin tuotantoa vähennetään kunnes ei ole halpaa.
Miksi käytät pöytätuuletinta, etkä kamiinapuhaltimia?Kuvassa huhtikuulta ostosähkön kulutus vuorokausittain. No, mitä ihmettä siinä muka on. Siinä on kiinteistön ostosähkön kulutus mukana kahden verkkosähköllä lataavan 12V 10A Cetek akkulaturin kulutus, jotka lataavat 24V akkupankkia. 6kpl 235Ah raskaan kaluston lyijyhappoakkuja. Kellokytkin kytkee latauksen joka päivä kello 10 aamupäivällä ja sammuttaa sen kello 17 illalla. Kumpikin laturi lataa omaa 12V akkuaan jotka ovat 24V sarjaan kytkettynä. Akut latautuvat myös paneeleilla säätäjän ohjaamina. Akkusähköä kuluu vuorokaudessa 2-3kWh. Sillä on oma verkkonsa, jossa ovat kiinni lattialämmityksen pumppu, kaikki viihde-elektroniikka, laturit ja valaistusta niin sisällä kuin ulkona. Ostosähköön tuo peruskuormaa kolme pakastinta ja kaksi jääkaappia. Ajoittaista kulutusta tulee sähköhellasta, tiskeistä ja pesukoneesta ja joskus valaistuksestakin ja pöytätuulettimesta aina kun keittiöhellassa on tuli.
Näytä liitetiedosto 9224