Savonius sanoi:Ampeereja oli olemattomasti mutta tunteja kyllä kertyi.
Kiitos terveisistäSavonius sanoi:Meillä aurinko paistoi pari tuntia kirkkaalta taivaalta mutta sitten Raumalta lähtöisin ollut pilvi asettui auringon eteen ja siinä sitten olivat tämän päivän kilovattitunnit. No kolme kilovattituntia varaajassa on parempi kuin ei mitään.
Raumalaisille terveisiä että voisitteko lopettaa niiden pilvien lähettämisen![]()
Tottakai ne pilvet lähetetään teille eihän meillä muuten paistaisi aurinko pilvettömältä taivaalta 8)Savonius sanoi:Aurinko paistoi tänään pohjanmaallakin kun Huumon paneeleista irtosi 5,9Kwh. Ei siellä ihan pilvetöntä ollut satelliittikuvasta katsottuna. Lieneekö ollut sitä ohutta yläpilveä.
Meillä aurinko paistoi pari tuntia kirkkaalta taivaalta mutta sitten Raumalta lähtöisin ollut pilvi asettui auringon eteen ja siinä sitten olivat tämän päivän kilovattitunnit. No kolme kilovattituntia varaajassa on parempi kuin ei mitään.
Raumalaisille terveisiä että voisitteko lopettaa niiden pilvien lähettämisen![]()
Savonius sanoi:Ja tänään paistaakin mukavasti kuten kuvista näkyy. Tuo 407V on 11 paneelin kuormittamaton jännite. Pikkuisen siis tuo yläpilvi haittaa. Toisen kuvan 329V on jännite 53 Ohmin vastuksen yli. tehoa varaajaan kuvan ottohetkellä siis pukkaa 2042 vattia. [/img]