
ihan uskottavaa tuubaasavonhumu sanoi:Harmi kun ei tullu otettua kuvaa pollusta tänä aamuna vaikka päivän lehden kera kun nyt olis se liki 35kwh päivä tuotoissa ja ei taija olla juhannus 8) Pytty ei ollu ainakaan illasta edes optimi viilee vaan keskiyön seutuun tuli vielä kivasti suihkusta liiankin kuumaa vettä kun saunoin niihin aikoihin. alaosan yläosassakin oli vielä paukkuja kun lattiasuntti otti keskivaiheilta lämpöjä laattalattiatiloihin...
Täällä ilma selkeni tänään vasta 11-12 aikoihin ja ohutta pilven harsoo vaeltelee kiusaamassa arskaa jatkuvasti. Jostain kumman syystä nytkin hetkellinen teho on vielä liki 2.5+kw ja kokopäivän saanto kerrotuna 0.9 on nyt 32kwh ja varmaan tulee liki yheksään asti(Huom keräimien suuntana lounas eli paiste osuu pitkään) satoa pyttyyn kun ei vieläkään ole lämmöt kovin ylhäällä. ylin mittaus antaa 62astetta, keskellä 55 ja alhaalla 50. päivän maksimit keräimille 70-astetta eli aika viileenä on alakerta ollut lopulta aamusta, mutta suihkulämmöt on riittäny kuitenkin kun ei hellasäröö kuulunu kun rouva pyörähti suihkussa ennen töihin lähtöö.. että semmosta tuubaa täältä kesän tähän asti kuumimpana päivänä. Väitän että jos olis ollu aamusta asti selkeetä ja varaaja hellasärön aiheuttavassa tilassa niin lähelle 40kwh olis tänään voinu päästä![]()
Kyllä se vaan nyt tuli hyvä kun on keräintä tarpeeksi ja isot kierukat...pökö sanoi:85 astetta alhaalta ylös. nyt sais kirkkaat päivät jatkua niin näkis kiehahtaako varaaja ;D
Joo ;D. Hienosti pysyy pienen pannuhuoneen lämmöt aisoissa vaikka eristettä pyttyyn tuli vain 100mm sivuille ja 200 katolle. Nytkin vain 28 astetta, ö-kattilalla ei ollut koskaan noin viileetä.rotzi sanoi:Kyllä se vaan nyt tuli hyvä kun on keräintä tarpeeksi ja isot kierukat...pökö sanoi:85 astetta alhaalta ylös. nyt sais kirkkaat päivät jatkua niin näkis kiehahtaako varaaja ;D
rotzi sanoi:Kyllä se vaan nyt tuli hyvä kun on keräintä tarpeeksi ja isot kierukat...pökö sanoi:85 astetta alhaalta ylös. nyt sais kirkkaat päivät jatkua niin näkis kiehahtaako varaaja ;D
savonhumu sanoi:Harmi kun ei tullu otettua kuvaa pollusta tänä aamuna vaikka päivän lehden kera kun nyt olis se liki 35kwh päivä tuotoissa ja ei taija olla juhannus 8)
savonhumu sanoi:Eilen oli kokopäivän arska hukassa eli vaihtelevaa pilvisyyttä joka enimmäkseen oli muuta kun ohutta yläpilvee ja silti pyttyyn tulla tupsahti 11kwh tuotot eli ei se ihan niinkään mee että keräimistä ei tule mitään jos on pilvistä.
sam123 sanoi:savonhumu sanoi:Harmi kun ei tullu otettua kuvaa pollusta tänä aamuna vaikka päivän lehden kera kun nyt olis se liki 35kwh päivä tuotoissa ja ei taija olla juhannus 8)
Joo, harmi tosiaan ;D
savonhumu sanoi:Eilen oli kokopäivän arska hukassa eli vaihtelevaa pilvisyyttä joka enimmäkseen oli muuta kun ohutta yläpilvee ja silti pyttyyn tulla tupsahti 11kwh tuotot eli ei se ihan niinkään mee että keräimistä ei tule mitään jos on pilvistä.
Kuulin että melkein vettä satoi koko päivän...
Missäköhän A nyt kirjoittelee, onko tullut esiin muilla voorumeilla?savonhumu sanoi:onneks antsa sai bannit niin näiden loppujen kanssa jo pärjää..
varmaan kirjoittaa 'muistiin' että voi taas jatkaa taas entistä suuremmalla innollapökö sanoi:Missäköhän A nyt kirjoittelee, onko tullut esiin muilla voorumeilla?savonhumu sanoi:onneks antsa sai bannit niin näiden loppujen kanssa jo pärjää..
pökö sanoi:Missäköhän A nyt kirjoittelee, onko tullut esiin muilla voorumeilla?savonhumu sanoi:onneks antsa sai bannit niin näiden loppujen kanssa jo pärjää..