Paistaa se aurinko risukasaanki

salvelinus

New member
Kertoilkaapa kokemuksia siitä jotka olette itse keräilleet aurinkovoimalan,minkälaisia prosyyreja tuonne siirtoyhtiölle pitää mennä että saa liitettyä verkkoon.Itse hommasin sähköyhtiön kautta ja sieltä hoitivat sen puolen,mutta nyt kiinnostaisi jos saisi toisen järjestelmän halvemmalla ja oman työn osuuden niin suureksi kuin mahdollista kun ajattelin maa-asennusta ja ite värkkäillä telineet,sähkärin tietysti vaatii liittämiseen.Onko siitä tietoa suostuuko ylijäämän ostaja helposti ostelemaan jos tekee toisenkin kentän ja edellisen ottanut sieltä,ostajahan pitää kuitenkin olla.
 

korsteeni

Active member
tartteeko se silloin sähkäriä liittämiseen jos laittaa niinkuin tässä, (ihan virallisten, luvallisten asentajien toimesta asennettu) tepselillä

1650352304478.png
 

Savonius

Well-known member
Tuo verkosta irti oleminen on alkanut jotenkin kiehtoa. Istun hetken jos kohtaus menisi ohi. No ei mennyt.
Kysymys kuuluu että kuinka monta paneelia pitäisi olla kohtalaisen akuston ja aggrekaatin lisäksi.

Tässä vähän tietoa ostosähkön tarpeesta. Noista lukemista on pois se mitä itse on kulutettu. Kyseessä on kymmenen paneelin tuotos. Neljä paneeleista on 285W ja loput 240-245W. Noissa keskitalven lukemissa horisontaalisen käännön vaikutus on pieni mutta pystyasennon vaikutus suuri.
Käyttövesi lämpenee omilla paneeleilla. Siihen on varattuna kesällä 9 ja talvella 11 paneelia. (240W)
Huom. noissa huhtikuun ja syyskuun luvuissa ei ole koko kuukautta.

KuukausiTuotanto (kWh)
Huhtikuu 2022228,69
Maaliskuu 2022386,58
Helmikuu 202299,67
Tammikuu 202244,12
Joulukuu 202132,99
Marraskuu 202144,60
Lokakuu 202163,02
Syyskuu 2021272,01
 
Viimeksi muokattu:

Savonius

Well-known member
Tässä vastaavien kuukausien ostosähkön kulutus huhtikuun 18 päivään (kuten yllä) mennessä.
Voisiko ajatella että kun ei ole maksettavaa liittymästä eikä kulutuksesta niin säästyneellä summalla ostettaisiin polttoaine agreen ja kuoletettaisiin kalusto.
Kun itsellä tuo talon lämmitys hoituu 50-luvun keittiöhellalla ja sähköpattereilla en usko sen kaatavan verkottomuutta.

KuukausiKulutus (kWh)
Huhtikuu 202243,95
Maaliskuu 2022119,33
Helmikuu 2022223,19
Tammikuu 2022313,21
Joulukuu 2021485,98
Marraskuu 2021218,44
Lokakuu 2021160,36
Syyskuu 202175,54
 

Savonius

Well-known member
Kun itselläni on tuo "Parasta ennen" päivä on kirotun lähellä niin noista luvuista voi tehdä sellaisen oletuksen että paras vaihtoehto olisi puhaltaa talosta vesiputket tyhjiksi ja muuttaa vähintään kolmeksi kuukaudeksi Kanarialle tai muualle etelään keskitalvena. Kyllä se verkosta vapaa kaatuu toistaiseksi riittävän kokoisen akkupankin hintaan ja siihen liittyviin kuluihin. Ehkä tulevaisuudessa loppuun ajettu Tesla tai vastaava voi ratkaista tätäkin ongelmaa.
 

Savonius

Well-known member
Mittaushistorian (alk 2017) paras päivätulos huhtikuussa 240W paneelista verkkoon. Lämpö vähän teki kiusaa.
Lisätty tuo "huhtikuussa".
Paras 2021 toukokuussa 3,02kWh

Huhtikuunparas.png
 
Viimeksi muokattu:

Mekaniker

Active member
Olimme pois kotoa pari päivää ja samalla sain mitattua mikä tämän talon nettokulutus on suurinpiirtein kesäkaudella:
Lämpöpumppu sammutettuna, aurinkokeräimet teki lämpöä
Sää mainio, pitää hyödyntää kokonaan
230W näyttää olevan keskiverto-netto, saanko sen puristettua alemmaksi? Tuskin...
Laitan kumminkin kokeeksi akuston ja invertteri 230W teholle yöksi
Kulutus tietenkin nousee kun ollaan kotona, se netto helpompi laskea

Kulutus.png
 
Viimeksi muokattu:

Savonius

Well-known member
Tuo verkosta irti oleminen on alkanut jotenkin kiehtoa. Istun hetken jos kohtaus menisi ohi. No ei mennyt.
Kysymys kuuluu että kuinka monta paneelia pitäisi olla kohtalaisen akuston ja aggrekaatin lisäksi.
Pistän tähän vuosikäyrän kymmenen paneelin myyntiin menneestä vuosituotosta (NGE). Paneeleista neljä on 285W ja loput 240W-250W. Oman kulutusta on lisäksi korvaantunut joka päivä jonkin verran. Paneelit seuraavat sykäyksittäin aurinkoa pysty ja vaakasuunnassa. Osoittavat talvikuukausina hiukan alle horisontin.
Kun olen erilainen nuori (olen jo sikamaisen vanha) ratkaisisin tuon sähköjutun kolmella akkupankilla joissa olisi kaksi noin 235Ah akkua ja joita lataisin kolme kahden paneelin ryhmää. Vaihtokytkimella valittaisiin akkupankki johon kulutus (invertteri) kohdistuisi.
Lämmin käyttövesi vaatisi omat paneelinsa, 8-10 riittää siihen ja tarvittaessa agresta lisää.

Kayraa.png
 

Savonius

Well-known member
29 päivää sai portaalin seurantaan 49,46kWh 240W paneelista verkkoon menneestä. Yhdeksännen päivän tuotto jäi puuttumaan kun yhteyttä portaaliin ei syntynyt. Koko kentästä vajaat 1300kWh on aika mukava vuodenaika huomioiden.
Myyntiin meni kymmenellä paneelilla 455,09kWh. Loput meni omaan kulutukseen, akkuihin, käyttöveteen, lattialämmitykseen ja loput tuhlasin tallin lattiaan.
Ostosähköä kului huhtikuussa 60,88kWh

Huhti22.png
 

Savonius

Well-known member
OL2 palasi yön aikana tuotantoon. Aika vähän sen poissaolo näkyi sähkön hinnassa jos ei lainkaan. No ykkönen menee sunnuntaina vuosihuoltoon. Kuinkahan silloin hinnan käy.
 

Savonius

Well-known member
Ihmeellisen hyvin sitä kertyi vaikka pikku cumuluksia oli koko päivän. Kymmenellä paneelilla näytti menneen verkkoon 23,66kWh

risuaita.png
 
Viimeksi muokattu:

Savonius

Well-known member
Saattoi olla eilen vuoden tuottoisin päivä kun 240W paneelista meni verkkoon 2,87kWh.

Puolen kuun tuotoksi eilen puolilta päivin tuli 28,4kWh. Jospa toisesta puolikkaasta tulisi hiukan enemmän.
Kuvassa päivän jälkeen. Totalista puuttuu runsaat 300kWh. Sivun ulkoasu vaihtui, olisko ollut 2018 loppupuolella, silloin hävisivät Pylväskraaffissa kyllä näkyvät. Kertyminen alkoi lokakuun toinen 2016.

Puolitoukok.png
 

Savonius

Well-known member
NGE:n kraaffi 16.05-22 kymmenen paneelin 25,55kWh (240W-285W) verkkoon menneestä tuotannosta. Omaa kulutusta lienee korvannut kolmisen kilovattituntia tuon lisäksi.

Verkkoon16522.png
 

Savonius

Well-known member
Tänään olisi ollut rahapäivä mutta aurinko onneton on ohuen pilviverhon takana. 240W paneelista mennyt verkkoon 80W- 120W teholla. Juuri nyt 35,503 senttiä/kWh. Päivän korkein tänään 50,005 c (veroton)
 
Viimeksi muokattu:
Ylös