• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Muilla kokemuksia LiFePO4 akuista?

krah

New member
Terve,

minulla alkaa olla ensimmäinen käyttövuosi mennyt LiFePO4-akkujen kanssa. 3.2V 200Ah kennoja on 16kpl ja kytketty 12V ja 800Ah paketiksi. Hyvin on kyllä sähkö piisannut mökillä vaikka tuottopuolella on vain 235W aurinkopaneeleja osin puiden varjostamana. Akkuja voi purkaa eliniän kärsimättä 90% ja 3000 sykliä on käyttöikä, joten ihan heti ei tarvitse akkuja vaihtaa  ;D

Lähinnä haluaisin kuulla muiden kokemuksia vastaavista akuista. Markkinoilla ei tunnu vielä olevan lataussäätimiä, jotka sopisi myös litium-akku käyttöön. Ns. tavalliset säätimet ei lataa akkujani kuin 80%:iin ja latauksen ylläpitoa ei näissä akuissa saisi olla. En ole varma mitä tekee akuille pitemmän päälle. Kennojen balansointi pitää myös tehdä säännöllisesti, kun on kennoja sarjassakin.
 

P3trik

New member
Juuri testailen pöydällä yhtä 12V 40Ah pakettia joka jäi tekemättömästä sähköautosta ylitse.

Muistaakseni tehoalue on jossain 3.0-3.5v tienoilla ja käyttämäni balancer yrittää hakea 3.65v jännitettä kennolle. Akun toimintajännitehän on normaalilämpötiloissa ns. tehoaluueella erittäin vakaa. Oma aurinkokennojen lataussäätimen low cut off on asetettu 11V ja latauksen high cut off on asetettu 15V. Aurinkokennoston latauksensäädin on 30A ja akuston oma ohjaus jossa on muös tuo balancer rajoittaa maksimin antovirran tasolle 20A. Yhteensä molemmat maksoivat muistaakseni noin 100usd.

Eli lataussäätimellä rajoitetaan maksimia antotehoa sekä alinta purkujännitettä niin että akusto kestää sekä hoidetaan akuston tasapainotus latauksen ja käytön aikana. Aurinkokennon kontrolleri hoitaa turvajärjestelmänä ylilatauksen ja alijännitteen.

Testeissä näyttäisi toimivan ihan ok.

Tähän selvyyden vuoksi muille lukijoille tärkeää tietoa: Lifepo4 ja life (esim lifemn) akut pitää muistaa käsitellä aivan erilaisina akkuina. Life akuilla on tuo latauksen cut off pointti muistaakseni 3.9-4v tasolla ja ne ovat jopa vähän palo/räjähdysherkkiä. Lifepo4 riittää muistaakseni 3.65v ja ovat turvallisia käyttää (nettitietojen perusteella).


 

yaggo

New member
Miten olette hoitaneet paloturvallisuuden LiFePO4-akkujen kanssa? Vaikka riski on pieni niin itse en asuintiloihin noita haluaisi. Ehkä tontin reunalle erilliseen koppiin, tosin sitäkin pitäisi lämmittää talvella? Sinänsähän nuo LiFePO4-akut tulevat ymmärtääkseni pitkällä tähtäimellä lyijyakkuja halvemmaksi kun huomioidaan DoD ja cyclejen kesto, joten järkeväähän noita olisi laittaa, kunhan tuo turvallisuusnäkökulma huomioidaan.
 

nikfly

New member
Sinänsähän nuo LiFePO4-akut tulevat ymmärtääkseni pitkällä tähtäimellä lyijyakkuja halvemmaksi kun huomioidaan DoD ja cyclejen kesto
No enpä oikein menisi vannomaan... :eek:
Jokaiselle kennolle pitäisi olla erillinen laturipiiri ja lämpötilanmittaus erikseen, ja lyyjyakut on niin halpoja ainoastaan jos tilasta ei ole pulaa niin sitten näitä hifistely
akkuja...
Kyllä se normi lyyjy akku kestää sen 10 vuotta käytössä.. ::)
maksaa vai sen 1€/Ah
 

krah

New member
No eipä LiFePO4 akuille kyllä välttämättä tarvitse joka kennolle erillistä latausta ja balansointia rakentaa. Menee ilmankin, kunhan joskus mittaa kennojännitteet ja jos eroa kennojen välillä alkaa olla, voi yksittäiset kennot ladata 3,65V laturilla jokaisen erikseen. Mökillä ollut ko. akut nyt käytössä muutaman vuoden ja vielä en ole mitattavaa eroa kennojen välille saanut.

LiFePO4 akut ovat paloturvallisia, niitä ei saa palamaan/räjähtämään edes täydellä oikosululla. Youtubissa on hauskoja videoita, kun jengi näitä ampuu ja oikosulkee, jne. Sauhua tulee pirusti mutta ei lieskoja. Taitaa suurin sauhu videoissa tulla kuitenkin oikosulkujohdon eristeestä.
 
Ylös