• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2026 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Kalastusseuran askartelupirttiin sähköt ja vedet. -BUDJETTIHANKE-

Puuha

Well-known member
sama ongelma on eun sisältä tilattaessa. tosi useampi hyväksyy selvityksen viasta kuvien kera ja lähettää uuden tilalle ilman että vanhaa tarvitsee lähettää takaisin.
 

Perhomies

New member
Puuha sanoi:
sama ongelma on eun sisältä tilattaessa. tosi useampi hyväksyy selvityksen viasta kuvien kera ja lähettää uuden tilalle ilman että vanhaa tarvitsee lähettää takaisin.

Itsellä on enemmän tällaisia kokemuksia ebayssä asioinnista. Lähinnä kameratarvikkeiden kanssa adioinnista. Yleensä se feedback mittari ja kauppojen määrä kerovat luotettavuudesta aika paljon. Kiinalaiset huijarit ja niiden kammoaminen netissä ehkä vähän 2000-lukua jo. Valtaosa kauppiaista haluaa hoitaa kaupat kunnialla, jotta asiakkaita on vastasuudessakin.
 

Puuha

Well-known member
ongelmallisia on myös ne tuotteet jotka ovat eu alueella mutta tullivarastossa. näistä parhaillaan pääsee tullin kanssa asioimaan. pari tällaista tuotetta on tullut huudettua tosin hinnaltaan sen verran mitättömiä ettei tulleja sekä alveja tarvinnut kantaa.

edit: eikä tuo sam123 esille tuoma takuukikkailu ole mitenkään tavatonta. peliin kannattaa lähteä asenteella "kärsitään omissa nahoissa" tilaamalla kerralla pari kolme kappaletta. monessa tuotteessa hinta jää silti alle suomen hintojen. silti tällainen asenne voi olla porukassa laitettavissa vehkeissä vähän erimielisyyttä aiheuttavaa.

itse olen todennut ettei ainakaan lataussäätimiä kannata ebaystä ostaa ellei kyse ole tuotteesta jolla ei ole vielä suomessa maahantuojaa ja silloinkin kannattaa kaivaa suoraan valmistajan yhteystiedot tilaten sieltä. yleensäkkin myyjästä kertoo enemmän mitä hänelllä on myynnissä kuin se paljonko on positiivisia palautteita ja sitä kautta rehellisyydestä voi saada edes jonkinlaista kuvaa. mutta tosiaa palautteet ei vielä ihan koko kuvaa kerro.
 
Ylös