• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Innolla

vande

New member
Odottelen tässä omaa Exmorkia ja mitä siihen nyt tuleekin mukaan, 2kw.  Masto ei ole vielä pystys, kaikki tarpeet on ja Villen kellon sääasema paukuttelee kivoja lukemia neljästä metristä nyt, 7-8m/s.  Maston laitan nyt kuorma-auton vanhaan teräslavaan, se on painava ja sitä voi liikutella mieluiseen paikkaan ja sit betonoida.  Vähän ihmeellä seurannut tätä keskustelua; sähkötekniikasta en tiedä muutakun sininen on kylmä johto, mutta tuo variaatioiden mahdollisuus tulevaisuudessa...  kun saa hintoja alemmas.  Ja värkit toimii niissä suhteissa kun olen ajatellut.  Eli varaajassa nyt ja lattialämmössä jatkossa, se on miun tarve.  Ja sit miten tuulet puhaltaa. 
Täällä on niin paljon koulutusta ja kokemusta kaikilla keskustelijoilla, että minua hävettää.  Mutta koitan oppia.  Toivoisin vain, että välit ja asia säilyisivät.  Mutta kiitos kaikille tähän asti tiedoista ja hyvää tuulta jatkossakin eteenpäin!
 

Puuha

Well-known member
jep, kyseessä ei ole mikään yksinkertainen asia vaikka siltä saattaa kuullostaa. jokainen asia vaikuttaa aina kokonaisuuteen.

itse olen tuulivoimaa tutkinut erinäisistä suunnista lähemmäs kymmenen vuotta ja sitä kautta muodostanut kuvaa mitä kannattaa ja mitä ei. toki näkökulmia on vielä monia koluamatta ja se ei silti tarkoita etteikö voisi olla väärässä.

pohjatietoa kannattaa pyrkiä hakemaan sillä se turvaa voimalalle mahdollisimman pitkän käyttöiän.

valitettavasti ajan saatossa kerätystä datasta osa on kadonnut bittitaivaisiin koneiden hajottua tai muista syistä.
 
A

antero

Hyvin kirjoitettu Vande.

Tuulivoimahan on kehitysvaiheessa kiinteistöjen käytössä, mikä ihmetytttää ja kummastuttaa ainakin meikäläistä.
Vempaimia ja laitteita löytyy, jos joka lähtöön, mutta mukamas tätä yhtälöä ei ole osattu ratkaista, miten tuulessa olevaa saasteetonta ja
ilmaista energialähdettä ei ole otettu käyttöön ja "löydetty" mukamas ratkaisuja tähän.

Tätä asiaa olen itse lähtenyt nyt tosimielellä ja omalla panoksellani kehittämään, kuten olet sinäkin Vande.
Yhdessä teemme kaikki täällä pioneerityötä asian eteen ja ratkaisut löydetään.

Omassa elämässäni olen huomannut seikan; aloitteellisuus ja sinnikkyys asiassa, jonka kokee tärkeäksi, on tärkein tekijä,
jotta saavuttaa sen mitä haluaa.

Olet ottanut ratkaisevan askeleen asiassa; hankkinut oman tuulivoimalan ja olet kirjoittanut tänne.
Siitä se alkoi meikäläisenkin kohdalta aikoinaan eräällä foorumilla.. ja niin AIVAN kaikki muukin kehitys, joka alalla, missä tahansa maailmassa !!!
Jostainhan kaiken pitää aina alkaa..

Kirjoita tänne lisää kokemuksistasi, kun olet saanut tuon säätimen ja jne
Olet tärkeä jäsen tässä Foorumissa.

Tällä Foorumilla on nyt tosimeininki ja hyvä yhteishenki tosimielellä asiaa kehittävien taholta, joita tulee päivä päivältä lisää ja kiihtyvään
tahtiin.
Asioihin löydetään ratkaisut yhdessä, vaikka läpi harmaan kiven.

Asia kehitetään NYT yhdessä kerrankin toimimaan ja olet mukana tässä  :)
Kiitokset sinulle.

Tässä on esikuva sinnikkyydestä.
Kaveri tuolla Afrikassa kehitti oman tuulivoimalan paikallisista raaka aineista ja tyhjästä;

http://williamkamkwamba.typepad.com/williamkamkwamba/2007/06/index.html

Antero Rantanen
040 511 5245



 
Ylös