• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Pientuottajien sähköpooli (virtuaaliakku)

eros

Member
EVV sanoi:
Erityisesti aurinkovoimaloiden omistajat hyötyisivät yhdistyksestä. Tuultahan riittää tasaisemmin kuin aurinkoa eri vuodenaikoina. Mikäli yhdistyksen sähköntuoton nimellisteho ylittäisi 500kW, voisi selvittää, olisiko yhdistyksellä edellytyksiä saada syöttötariffitukea. Tiheämmin asutuilla seudoilla, joissa asuu suuri osa suomalaisista, tuulivoimalan kynnyskysymykseksi tulee mielestäni voimaloiden korkea masto. Sen sijaan aurinkopaneelien asentamisessa katolle taajamissa ei ole estettä , joten uskoisin yhdistyksen lisäävä erityisesti aurinkopaneelien  suosiota maassamme, toki myös tuulivoimaloiden.

Aurinkotuottajat varmaan hyötyisi, mutta se on paljon varmempaa, että aurinko nousee aamulla, kuin että aamulla tuulee. Aurinkotuottaja koska tietää tämän, voi ladata päivän tuotannon virtuaaliakkuun hyvinkin ja saada siitä 50% takasin yöllä. Vaihtoehtoisesti voi olla suht pieni oikea akusto ja ladata saman tuotannon siihen ja käyttää yöllä n. 80-90% hyötysuhteella. Panelit ei myöskään rikkoudu kovin herkästi vs. tuulivoimala.
Yleensä aurinkojärjestelmät ovat vain niin pieniä, että pooliin liittymiseksi ei muodostu riittävää ylituotantoa, joten pelkkää panelimiestä ei ehkä hyväksytä jäseneksi. Tilanne toki muuttuu, jos kuviohin ilmestyy jotakin muuta voimaa, esim riittävän suuri tuulivoimala mökille lisäksi.

Syöttötariffia ei makseta juuri kenelleekkään, sitä on ihan turha haaveilla, on pelkkä populismia, ehdot ovat niin kovat. Juuri viime keskiviikkona suomen yhden suurimmista biokasun tuottajista toimari kirosi, että biokaasun syöttötariffia ei tule yksikään saamaan suomessa, koska ehdot ovat niin kovat.
Tariffit saavat vain poliittiset kultapossukerhot ja me muut maksamme ne. Kepu on ollut vallassa lopputulos varsin arvattavissa.

T:Eerin
 

eros

Member
off grid sanoi:
Suosittelen, että jos hankitte tuulivoimalan, käytätte 100% itse kaiken energian ja lämmityksen/ käyttöveden yhdistelmään.

No entäs ne joidenka boileri jo kiehuu ja dumppivastukset käy punasena? Tai ne taloudet, joissa lämpö ammennetaan lämpöpumpulla cop 3-5?
Eikö tällöin kannata panna tuuliselta ajalta 2kwh säilöön virtuaaliakkuun ja käyttää se 1kwh virtuaaliakusta tuulettomana aikana lämpöpumpuun ja saada pumpusta se 3-5kwh, kuin olla ylimitoitetussa kalliissa varaajassa vain 2kwh edestä energiaa?

Toki jos on liki ikuinen lipeäakusto kellarissa, niin toki se on parempi, kuin virtuaaliakku. Vain aika harvoilla on moinen onnenpotku osunut kohdalle.

Sinänsä ihan kannatettava ajatus tämä oma sähköpooli, mutta tähän tarvittaisiin isohko energia yhtiö, tai muu iso
yhtiö, joka sponsoroisi ja hoitaisi paperisodan ja olisi siten edelläkävijä(luoden omaa imagoaan..).

Puhe on ihan vain virtuaaliakusta. Ja jos siitä jää jotakin kermaa päältä kuorittavaksi, niin minkä ihmeen takia se pitää antaa jollekkin energiayhtiölle jaettavaksi osinkona ties minne öljysheikin sijotuspooliin.
Kerma on käytettävä siihen, että virtuaaliakun "hyötysuhde" saadaan nostettua ja päästään samalla irti paikallisista monopoli sähköverkoista. Juurikin samaa asiaa mitä olet toitottanut. Optiot jäävät maksajan hyväksi tähän maahan, eikä valu ulkomaille.

Tässähän sitten otettaisiin kantaa Suomen älyttömään energia politiikkaan yleensäkin, joka jätti saasteettomat pientuottajat kokonaan huomiotta,
puhumattakaan paikallisesta- ja energiahuollon kannalta yhdestä isoimmasta varmuustekijästä/huoltovarmuudesta.

Tuulivoima on kaikkea muuta kuin holtovarmaa sähköä töpselistä, mutta ei kanneta siitä huolta. Oleellista olisi se, että pooli tulisi ja siiehen liittyisi paljon tuottajia, sekä sana kiirisi. Yhdistyksestä tulisi poliittinen voima, jotta enään ei pientuottajia/kuluttajia potkittaisi päähän, vaan ehdot olisivat selkeät ja pakollisista sähköverkoista ei revittäisi optiovoittoja kenellekkään, vaan ne olisi aidosti yhteisomistettuja ja tasapuolisilla ehdoilla kaikkien käytettävissä.
Näin oli joskus, mutta sitten valta vaihtui ja verkoista tuli pörssin pelinappula. Ei siihen auta mikään muu, kuin rakentaa vastaava verkko uudestaan yhdessä ja varmistaa että sitä ei enään omista valtio, kerran valtio voi myydä typerän politiikan tekemään rahapulaansa kaiken veke.

Ennen tätä;
Oma tupa oma lupa.

Kyllä mylly pystyyn ja omaa sähköä omaan verkkoon. 50-75% yksilön omasta voitosta on tässä. Loppuaika on se ongelma, kun ei tuule. Sitä voi akuilla lievittää, mutta kun ne penteleet maksaa paljon per kwh ja elinikä sekä purkauskyky on onneton. Sähkön säilöminen tulee siis tolkuttoman kalliiksi, paljon paljon kalliimmaksi, kuin sen tuottaminen.

Liittymismaksut ja liittymislaitteistot, mittaristot ?

Normaali sähköliittymä, oletetaan että se on jo riittävillä sulakkeilla. Muuten palaa kohtaan akku.

Joko riittävän vanha sähkömittari, jossa ei ole takasinpyörinnän estoa -> olet onnekas, sinulla on erittäin halpa akku käytettävissäsi liki 100% hyötysuhteella. Kunnes verkkoyhtiösi keksii sen ja vaihtaa tilalle rankasevan mittarin. (ne pitäisi saada ehdottomasti laittomiksi)

Kaksisuuntainen tuntimittari. Voi maksaa jotakin, itse mittari on alta 400eur, mutta paikallinen yhtiö voi keksiä siitä kulua paljonkin. Kuukausimaksut vaihtelee, tuotannolta jotkut yhtiöt ei peri mitään. Riippuu aika paljon datayhteyksistä.
Huomaa, että asiakas voi myös omistaa ko. mittalaitteet. Verkkoyhtiön mittarin perässä voi olla oma mittarointi + datayhteydet. Poollia voi olla liityntärajapinnat moisille laitteille netin kautta. Tällöin pooli lähettelee dataa paikalliselle verkkoyhtiölle ko. mittapaikasta ja yhtiö voi olla niin kiitollinen, että jopa laskee liittymän hintaa, kun kalliin mittarin luennan hoitaa joku muu. Kehityskohteita siis.
Netti on vapaa, etsi siis sopivia vekottimia. Ehkä stereoäänikortista ja virta+jännitemuuntajasta ei saa sertifioitua mittalaitetta, mutta siitä voi saada riittävän hyvän laitteen jotta pooli saa minuutti tehot tietoon reaaliajassa säätötarkoituksiin.

Tuoton verotus ?

Uusi energialaki piti vapauttaa alle 50kva genet energiaverosta vaikka ne pyörii verkossa. Jos sitä suurempi niin maksat veroa. Tosin laitoksen omakäyttösähkö on verovapaata, tulkinnan varanen asia siis.

Verkkoon menevä tuotantohan on aina verotonta. Vero peritään verkosta otettavasta kulutuksesta.

Jos on tuottaja joka tuottaa rutkasti ylijäämää, eli esim sen 200% omasta kulutuksesta, niin ylimenevästä osasta jos pooli maksaa rahaa tuottajalle, niin sehän on tietty verotettavaa tuloa.

Se on minusta epäselvää kuinka verottaja suhtautuu siihen, jos alle 200% kulutuksesta oleva tuotanto on 0e arvoista ja 100% kulutuksesta em. ehdolla olisi 0e arvoista. Nimittäin 0e * alv on edelleen 0e. Voi älähtää ja tulla tappelu, mutta periaateessa se pitäisi kyllä mennä niin, että alvia ei peritä.

Tuottaja saamastaan rahasta on toki verovelvollinen niinkuin muistakin liiketoimista. alv velvolliseksi kannattaa hakeutua, koska pooli on alv velvollinen samantien koska määrät niin suuria. Tällöin myllyjen tarvikkeet tietty halpenee tekijälle 23% ja poolilta saatu raha kasvaa 23%. Se alvi mitä tuottaja ei saa upotettua ostoihin on tietty maksettava valtiolle. Yrittäjänä on tiettyjä etuja, tietty myös sosiaaliturvan ulkopuolella.

Tässä kokoluokassa 2-20kw kaikki omaan käyttöön, muuten menee kyllä..  :)

Poolin tuottajan kokoluokka juurikin tuolta väliltä. Silloin tulee suurin hyöty tuottajalle, koska nuo juurikin omatarve myllyjä ja tavoite omavaraisuus, eli pooli juuri oikea, kattaa sen ajan kun on tyventä.

Jos on isompia toimijoita ja kokoluokka 100kw-500kw-isompi, koska syöttötariffi, joka tuli Suomeen voimaan ei koske alle
500kw voimaloita, EIKÄ myöskään käytettynä ostettuja mitään isompiakaan voimaloita.

Isommat voimalat haluaa tuotannosta rahaa ja omaa kulutusta ei välttämättä ole nimeksikään. Silloin poolin maksama tasesähkö tuotanto voi olla turhan huono hinta.
Tuki on vain poliittisille kultapossukerhoille, sitä ei haluta maksaa juuri kenellekkään.

Vanha hyvin valittu käytetty voimala ja hyvä paikka maksaa kyllä itsensä takasin ilman tukeakin.

MUTTA tähän kaikkeen löytyy Suomesta osaaja;  http://www.maatuuli.fi/

He tuovat erittäin edullisia käytettyjä tuulivoimaloita Suomeen, kuten myös uusia. Asentavat ja liittävät verkkoon, myös osaavat kertoa
energia yhteisön perustamisesta jne

Antero Rantanen

Saatko heiltä provikkaa mainostamisesta??

Ei ollut hintoja mainittuna, joten ei voi arvioida onko hinnat oikeita. Käytettyjä saa jotain 200eur/kw + kuljetus+pystytys. Jos exmorkkeja saa uutena 250e/kw, niin ei ehkä kannata ottaa käytettyä. Toki ominaisuudet ratkasee.
Toki 1.8MW enercon velattomana pystyssä lähikukkulalle ratkaisisi kertaheitolla tämän pojan rahaongelmat..

T:Eerin
 

Puuha

Well-known member
varmasti muilla kuten myös itsellä on ongelmana naapuroston kielteisyys tuulivoimaa vastaan. monen mielestä 44db on häiritsevä ääni puhumattakaan sitten esteettisydestä. käsitysten muuttaminen on aika hankalaa.

itsellä suoralta kädeltä voisin sanoa että pooliin osallistuminen jäisi naapureiden ansiosta sekä myös ettei tontille mahtuisi 5kw voimalaa. tosin tuskin 2kw voimalakaan sen suurempaa tuhoa saisi aikaan jos jotain tapahtuu. ikävintä on se että lavat lentäisivät naapurin tontille "heittämällä". Epäilen että aivan 5kw:n voimalalla ei kateta tämän rakennuksen kulutusta vaikka paikka onkin hyvä. keskimääräinen kulutus on siinä vähän yli 1kwh keskimäärin tuntia kohti.

kaksi naapuria olisi myös kiinnostuneita omasta voimalasta mutta ovat törmänneet samaan ongelmaan. koska ei asuta aivan "korvessa" kaupungista on näitä näkijöitä ja kateellisia mahdollisesti vähän liikaa. yksikin kun riittää. onhan tästä jo olemassa yksi tapaus jonka olen tännekkin linkittänyt että joutuivat purkamaan tuulivoimalan pihalta vaikka siinä oli muistaakseni jopa luvat. näköjänä hangon kaupunki on poistanut ko. kokouksen pöytäkirjan netistä kuten myös uutisoinnin. nyt on kuitenkin asia menossa kho:n ja toivottavasti tulee ennakkotapaus että myös kaupunkialueelle voidaan rakentaa tuulivoimala.

edit: tuossa kun oli aikaisemmin puhetta tuosta että kesäisin ylijäämää on enemmän perustuu täysin siihen ettei kesällä ole tarvetta lämmitysteholle josta vapautuu merkittävä osa tuotosta. sähkölämmitteisen talon ero kulutuksessa voi olla yli 3 kertainen. voisin vaikka lyödä vetoa että kesäisin on ylitarjontaa huomattavasti enemmän kuin talvisin ja talvisin yhdistyksen jäsenten kapasiteetti ei riittäisi kattamaan kulutusta vaan omavaraisuus aste jäisi 75 ja 100% välimaastoon. kuitenkaan talvea varten ei saada katetta kiertymään alijäämän kattamiseen sillä kesäisin sähkön tasehinta on talven hintoja huomattavasti alhaisempaa.

kuten omassa tapauksessa sähkölämmitteisessä talossa kesäisin kuluu n. 325kwh sähköä per kuukausi lämmityskauden ulkopuolella mutta kun lämmityskausi alkaa nousee kulutus 1200kwh kuukaudessa. suomessa kuitenkin suurin osa omakotitaloista on suorasähkölämmitteisiä jolloin ne olisivat automaattisesti ulkona ellei pihalla olisi heti reilun kokoinen voimala. puhutaan siis yli 10kw myllyistä ja voimaloista.

kuitenkin tämä talo suorasähkölämmityksineen kuluttaa vielä vähän sähköä ollakseen yli 100 vuotta vanha (vuosi n. 13 000kwh) kun uudemmissakin saman kokoisissa taloissa mennään 20 000 kwh paremmalle puolelle vuodessa. monella toiminta kaatuu suoraan mahdottomuuteensa osallistua joka syö mahdollisia osallistujia.
 

Puuha

Well-known member
en tiedä sitten saadaanko tuo ongelma pois päiväjärjestyksestä lämmityksen osalta jos jokaiselle annetaan tietty aikaväli jolloin lämmitysvastukset ovat päällä. vesivaraajan omaavilla lämmitys voisi olla hyödyllisintä tapahtua öisin.

hmm.. voi olla suorasähkölämmitteisen talon kanssa vaikeaa saada sovitettua niin että tuotto ja kulutus olisivat tasapainossa.
 

eros

Member
Puuha sanoi:
en tiedä sitten saadaanko tuo ongelma pois päiväjärjestyksestä lämmityksen osalta jos jokaiselle annetaan tietty aikaväli jolloin lämmitysvastukset ovat päällä. vesivaraajan omaavilla lämmitys voisi olla hyödyllisintä tapahtua öisin.

hmm.. voi olla suorasähkölämmitteisen talon kanssa vaikeaa saada sovitettua niin että tuotto ja kulutus olisivat tasapainossa.

Siis tuulivoiman kanssa toimii kyllä säätö(kulutus)sähkö, eli silloin kun on tuullut puolet tuotantotunnista ja näyttää siltä, että menee yli/alituotannoksi, niin sen mukaan tunnin loppupuolella säädetän keskusserveriltä käsin porukoiden kulutusta, jotta saadaan tase suurinpiirtein vastaamaan suuniteltua.

Ongelma on vain siinä, että kaikkien mukana olevien tuotanto pitää mitata jatkuvasti ja kun se alkaa olla per. ko. tuotantotunti täysi, niin sitten pitää kytkeä kulutusta niinpaljon kuin tuotantoteho on, jotta saadaan täsmäämään. Ongelmaa vain tulee siinä, että siellä missä tuotantoa on, niin saattaa käydä niin, että varaajat meinaa kiehua ja pitäisi kuluttaa sitten muualla, jossa ei ole tuotantoa. Siitä tulee se siirtomaksu. Ehkä hyväksyttävää, jos ko. paikassa on tarvetta energialle juuri tuolloin, mutta aina ei ole.

Sitten se ongelma, jos ei ole tuotantoa juurikaan ja olisi iso tarve vähän kaikilla energialle, tällöin ostettu energiamäärä voi käydä vähän naftiksi ja tulee vielä kylmä.

No nämä kulutus ja ostoasiat on tehtävissä, mutta se tuotanto näyttelee isoa kysymysmerkkiä. Tuuliennusteet ei ole kovin luotettavia tuntitarkkuudella. No ehkä sekin pelaisi että ostaa vain maltillisesti energiaa jos on ennustettu tuulta, tällöin tuntien loppupuolella täsmätään tase kulutuksia kytkemällä.

Voihan keskusserverillä olla myös energian varausjärjestelmä, jokainen varaa tietyn määrän energiaa jollekkin ajalle, sitten keskuskone kytkeskelee kulutusta jotta tase saadaan ok ja tilattu energiamäärä edes sinnepäin tasapuolisesti jaettua. Tämä vain vaatii mukana olijalta aktiivista ostopolitiikkaa, kun ostot pitäisi tehdä 1.5vrk etukäteen ja arvata kuinka oma mylly tuottaa seuraavana päivänä..

T:Eerin
 

Puuha

Well-known member
Meillä on näkemyseroja tässä asiassa.

En tiedä kuinka moni suostuu siihen että joko patterit huutaa hoosianna lämpömittari tapissa ylituotannon vuoksi tai ovat kylminä pirtin ohella. Ei ole hyväksi rakennukselle.

Tosin serverillä ohjattaessa kulutusta joutuu osakas ostamaan sähkökaappiinsa tarvittavat osat ja laitteet. Paljonkohan niiden hinta mahtaa olla? Ainakaan itselläni moisia varusteita ei ole.
 

eros

Member
Puuha sanoi:
Meillä on näkemyseroja tässä asiassa.

En tiedä kuinka moni suostuu siihen että joko patterit huutaa hoosianna lämpömittari tapissa ylituotannon vuoksi tai ovat kylminä pirtin ohella. Ei ole hyväksi rakennukselle.

Ei kun ylituotanto myydään markkinoille, menee tasasähkön tuotantohinnalla. Ongelma tulee vasta siinä, jos on menty ostamaan sähköä pörssistä, kuten jotkut ehdottelee, että pitäisi tehdä, kun omalla tuotannolla ei voi kuulema kattaa pääosin omaa energiakulua.
Ostettu energia on joko kulutettava tai sitten annettava mennä tasesähkön hintaan ja ostamista halunneet tahot maksaa erotuksen tai kuluttaa tilaamansa määrän.

Siis poolin tase tulee joko täsmätä, tai sitten erotus korvataan tasesähkön myynti/ostohinnoilla jotka voivat ajoittain olla mitä sattuu.

Täsmäämiseen pääsee joko sillä, että tietää tarkalleen mitä kuluttaa, mitä ostaa ja mitä tuottaa, hivenen ennen tunnin loppumista voi tehdä kulutuksella hienosäätöjä, joten ei ne varmaan punaseksi ehdi vetää. Toki jos tuotantoennuste koko poolin laajuudelta menee ketuiksi ja ennustetaan nolla, ostetaan koko kulutus ja sitten tuleekin tuotantoa, ostettu ei kulu ja pahimmillaan paljon tuotantoa, niin tällöin ylituotanto menee joko tasesähköksi arvaamattomalla hinnalla, tai sitten se on kulutettava - jollakin vakiohinnalla mikä päätetty poolin kesken.

Tilanne on paljon parempi, jos pooli on levittäytynyt tasaisesti laajalle alueelle. Tällöin tuotanto ja kulutus tasaantuu paremmin.

Minä olen kumminkin ajatellut, että pooli toimii parhaiten, jos jatkuvasti on selkeää ylituotantoa ja vain poikkeuksissa tulee alituotanto hetkiä. Tällöin pitäisi hissukseen kertyä rahaa yhdistykselle, joka palautuu joko suorana rahana tai systeemi-investointeina jäsenille.

Tosin serverillä ohjattaessa kulutusta joutuu osakas ostamaan sähkökaappiinsa tarvittavat osat ja laitteet. Paljonkohan niiden hinta mahtaa olla? Ainakaan itselläni moisia varusteita ei ole.

Nippu virtamuuntajia (3kpl) ja sopiva vastus, jotta n. 0.6v jännite, jonka voi syöttää vaikka äänikorttista sisään, pari äänikorttia ja vielä yksi muuntaja, josta jotakin matalaa jännitettä + vastuksia jotta 0.6v ja syötetään siihen toisen äänikortin vapaaseen kanavaan.
Sitten vain sopiva softa koneeseen ja nettiyhteys, ei kai se sen kummempaa tarvi? Romu PC:tä on maailma täysi ja linukan osaa moni asentaa.
Virtamuuntajat jotain kympin parin välillä per kipale, jännitemuuntajan voi purkaa jostakin sopivasta vekottimesta, kännylaturi tms. Olisi etua jos voi käyttää 400v, jolloin kytkentä kahden vaiheen välille..
Meneehän siinä oma aikansa puuhata moinen, mutta eikö harrastepalsta ole sitä varten?

T:Eerin
 
Ylös