• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

HELEN maksaa ylituotannosta 13c/kWh

VesA

New member
kotte sanoi:
Kaikkein taloudellisin tuollainen "virtuaaliakku" olisi (kansantalouden kannalta niin), että "lataus" ja "purku" menee niin kuin sam123 edellä kuvasi. Maksat siis kymppitonnin siitä, että voit imeä pienen määrän sähköä takaisin ilmaiseksi kymmenen vuoden ajan, jos siis olet "tallettanut" käytetyn sähkömäärän ennakolta. Enemmänkin saa myydä, mutta murto-osahinnalla tyypillisesti (ehkä joitakin kesäkuisia päiviä lukuunottamatta, kun pörssihinnat pakkaavat kohoilemaan).

Todellinen juju sähköyhtiön kannalta olisi asentaa tuohon "pahvilaatikkoon" todellakin akku, mutta ei suinkaan lataamaan ja purkamaan kulutuspisteenssä tuotettua aurinkosähköä kuluttajlle itselleen, vaan tiukasti sähköyhtiön kontrollista ladattavaksi ja purettavaksi. Sähköyhtiö voi saada moninkertaisesti pörssihinnan ylittävän hinnan säätömarkkinoilta, jossa akkua ladataan ja puretaan reaaliaikaisten säätötarjousten mukaan. Peruste sähköyhtiön tienistille on, että noin vähennetään vesiturbiineiden säätösiipikoneistojen käyttöä ja kulumista, kun akku hoitaa heilahteluja voimakoneiden "kaasukahva-asetuksen" sijaan.

Helenillähän on sellainen säätöakku jo käytössä ja ikäänkuin itse maksettuna, mutta voihan ne investoinnit maksattaa asiakkaillakin ;-)

"Suvilahden sähkövarasto muodostuu noin 15 000 Litium-ioni-akkukennosta, joihin voidaan varastoida hetkellisesti Helenin Suvilahden (340 kWp) ja rakenteilla olevan Kivikon (850 kWp) aurinkovoimaloiden sähköt. Sähkövaraston nimellisteho tulee olemaan 1,2 megawattia ja energiakapasiteetti 600 kWh."
 

kotte

Well-known member
VesA sanoi:
Helenillähän on sellainen säätöakku jo käytössä ja ikäänkuin itse maksettuna, mutta voihan ne investoinnit maksattaa asiakkaillakin ;-)
Sitä juuri tarkotin. Eli tämä on mainio liikeidea sähköyhtiön kannalta, mutta yksityiskohtia ei kannata kertoa asiakkaalle ennakoiden, niin voi pyytää paljon korkeampaa hintaa näin aluksi. Asiakashan maksaa akun viemän tilan, joten tuollainen kannattaisi ehkä kuskata kuluttajalle pelkillä asennuskustannuksillakin ja homma olisi silti kannattavaa, jos akusto pysyy sähköyhtiön omistuksessa ja huoltovastuulla.
 

denzil dexter

Well-known member
VesA sanoi:
Pörssisähkö on tuottajien kikkailun takia ollut kesäisin päivällä yllättävänkin kallista:

Silloin varmaan pitää turvautua pienellä präntättyyn sopimusehdon pykälään 554: "Käytetty pörssisähkön hinta määräytyy joka vuorokauden alussa kello 0:00" tai "Hyvityshinta lasketaan pörssisähkön keskihinnasta" tai "Hyvityshinta on vuorokauden aikana noteerattu alin markkinahinta".

Omassa sopparissani "pörssihinta" tarkoittaa pörssisähkön kuukauden keskihintaa, josta vähennetään 0,3 snt/kWh.
 

kotte

Well-known member
Savonius sanoi:
Kuka sitä akun purkua ohjaisi kun verkko ja energia ovat eri hallinnassa. Eihän esimerkiksi Caruna myy sähköä.
En tunne lainsäädännön yksityiskohtia, mutta voisi ajatella, että sähköntuotantoyhtiöllä voisi olla hajautettua tuotantoa ja siirtolaitteita jakeluverkkoyhtiön alueella. Yhtiöt sitten tekevät keskenään sopimuksen verkon käyttökorvauksista keskenään. Tuulivoimaahan kytketään verkkoon eri tavoin, esikuvia löytyy. Akun purkamisesta verkkoon selvinnee aika vähillä kustannuksilla, koska sähköhän tyypillisesti kuitenkin korvaa jakeluverkonhaltijan valtakunnan verkosta hankkimaa sähköä. Akun lataamisenhan voi sitten hoitaa kuluttajan tuottamallakin paneelisähköllä, jos tariffi- ja verorakenne ei muuta salli, jolloin vältyttäneen veroilta.

Sinällään jakeluverkonhaltijakin voi asentaa verkkoonsa erilaisia sähköverkon luotettavaa käyttöä edistäviä kontrollilaitteita. Esimerkkinä olkoon ns. statcomit loistehon dynaamiseen säätöön. Tuollainen akkupatteristo ei ole teknisesti kovin kaukana moisesta. Voihan akkupariston haltijaksi ja operoijaksi perustaa myös jakeluverkosta erillisen rinnakkaisyhtiön jakeluverkkoyhtiön omistavan emoyhtiön hallintaan.
 

rotzi

Well-known member
Puuha sanoi:
rotzi sanoi:
Puuha sanoi:
Kolmen tunnin virtuaaliakku 10kWh maksaa 19 500 euroa sisältäen 3kWp:n laitteiston. Nyt oikeasti takaisin matematiikantunnille.
Mitähän tuolla oikeastaan tarkoitat?

No tommottii pakettia tarjoavat.

Mikäli joku tuollaisen hankkii, hän tarvitsee kyllä edunvalvojan hoitamaan taloudenpidon.
Ihan linjassahan tuo hinnoittelu on muihin sähkölaitosten hintoihin peilattuna...
Toisaalta tuosta tietomäärästä nyt oikein käsitystä saa missä on ostajan 'hillo' jos sinne olis semmonen piilotettu  ;)
 

Puuha

Well-known member
Nyt avautui tuo vähän ihmeellisesti kirjoitettu "varastointiaika 3 tuntia". Se ei siis tarkoita sitä että säilötty energia on käytettävä tietyn ajan sisällä tuottamisesta vaan yrittävät kuvastaa kuinka pitkän ajan akkua voidaan kuormittaa suhteessa panelitehoon. Tämä muuttaa tilannetta akun osalta pakettien osalta parempaan suuntaa. Muuttaa myös näkemystä siitä ettei nyt aivan enää edunvalvojaa tarvita.  ;D

Siitä huolimatta hinta ja kustannukset ovat niin suuret suhteessa tuottoon ettei pääse jatkoon vaikka myydystä sähköstä saisi 13c/kWh kun oma tuotantokustannus on suurempi kuin saatava korvaus. Toisin sanottuna laitteisto ei tule koskaan maksamaan itseään takaisin.

 
Ylös