• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

MPPT säätimet: BlueSky, Morningstar, Victron

solarmike

New member
Terve

Löytysikö käyttäjä- tai tekniikkakokemusta Bluesky, Morningstar(Tristar) tai Victron(Bluesolar) valmistajien MPPT säätimistä?
(kiinnostaisi myös mitä ne laitteet on syöneet)

Ensimmäiset paneelijärjestelmät olisi tarkoitus hankkia mökille. Olen aika skeptinen näiden "Tracker" jne. merkin alla myytävien suhteen. Tuota samaa, usein Tracker nimellä, myynnissä olevaa pönttöä tulee vastaan vaikka millä "PingPong" merkillä.

BlueSky:n laitteissa ei ilmeisesti mitään muuta vikaa kuin hinta?

Esim. Victronin Bluesolar 75/50 mallia näyttää saavan aika edullisesti (~370€), mutta en oikein ole mitään käyttökokemuksia valmistajan laitteista kuullut tai löytänyt.


Jossain vaiheessa olisi tarkoitus suunnitella oma halppis MPPT säädin. Rauta periaatteessa löytyy jo ennestään mutta softan kanssa jos vaan jaksaisi tehdä mitään niin se jonain päivänä ehkä päivänvalonkin näkisi.
 

Puuha

Well-known member
mitä piiriä meinasit käyttää ja kuinka hoitaa pwm:n? aika monelle piirille on jo valmiit sorsat olemassa joita hienosäätämällä saa hyviä lopputuloksia.
 

solarmike

New member
Puuha sanoi:
mitä piiriä meinasit käyttää ja kuinka hoitaa pwm:n? aika monelle piirille on jo valmiit sorsat olemassa joita hienosäätämällä saa hyviä lopputuloksia.

Microchipillä näkyy olevan MPPT algoritmit vapaasti saatavilla, varmasti myös monilta muiltakin valmistajilta löytyy. Softapohjaisessa olis se hyvä puoli että voisi vapaasti ronkkia rutiineja mieleisiksi sitä mukaa kun jotain tulee vastaan, ja noita varmaan on jo joku näiden parissa pidempään puuhannut jo kerennyt jalostamaankin.

Toinen vaihtoehto olis käyttää latauspiiriä missä olisi piiritasolla toteutettu (SoC) tuo MPPT. Esim. ST:llä on SPV1020 ja Linearilla LT8490. Mutta näissä ei äkkiseltään näyttäisi olevan balansoititoimintoja ympättynä suoraan rautaan.
Softan kannalta helpompi (mikäli nuo nyt toimii niinkuin tehdas mainostaa) kun ei tarvitsisi noihin latausrutiineihin puuttua. En tiedä sitten miten toimivia nämä piirit pidemmän päälle on, mutta näillä olis nopein päästä kokeilemaan omatekoista latausyksikköä. Veikkaisin että kiinalaiset latausyksiköt on järestään jollain vastaavalla toteutettu, kun nuo kiinalaiset karttaa softapohjaisia ratkaisuja kuin ruttoa.
 

solarmike

New member
tengu sanoi:
Lataussäätimeksi tuolta valmis arduinoon pohjautuva projekti:
http://www.timnolan.com/?page=arduino-ppt-solar-charger

Ihan tutustumisen arvoinen projekti itsessään, kiitoksia linkistä.
Kovin pieneksi jää kuitenkin tehot sellaisenaan tuossa.
 

tengu

Member
solarmike sanoi:
tengu sanoi:
Lataussäätimeksi tuolta valmis arduinoon pohjautuva projekti:
http://www.timnolan.com/?page=arduino-ppt-solar-charger

Ihan tutustumisen arvoinen projekti itsessään, kiitoksia linkistä.
Kovin pieneksi jää kuitenkin tehot sellaisenaan tuossa.

Ei muuta kun skaalaa komponentteja pari pykälää järeämmäksi. Oma itsetehty PV-vastuskytkentä-MPPT ohjain sietää hyvin reilu 2kw : http://www.poikkis.net/index.php?topic=5155.0
 

ErkkiXC

Valakkarintalakkari
Onko kellään kokemuksia oheisista MPPT-säätimistä:

LCD MPPT 20A 12V/24V PV
Aika halpa, mutta mahtaako olla mihinkään?

Tracer 2215RN
Tracerista näyttäis olevan myös uudempia malleja, (eipä olekaan sama näyttö MT50 kuin edellisessäkin, jossa MT5:)
Tracer 2215BN


Tarkoitus hiukan kasvattaa nykyisen mökkisysteemin kapasiteettia (edullisesti) ja tarvii siksi tehokkaamman säätimen, nykyinen Sunteknon 10A Sunboxi.


 

Puuha

Well-known member
tracerin toimivuus on niin ja näin, uusista ei ole minkäänlaista tietoa. voisin vieläkin väittää että alle 100 euron et toimivaa MPPT-säädintä saa.
 

Wussy

Member
Tämmösen 60a mppt:n tilasin (yiyen/eyen) tehtaalta. Dollarin kurssi oli sillon hiukan toinen, mutta muistelen, että kaikkine toimituskuluineen ja akun lämpötilanmittauspiuhoineen se taisi maksaa hiukan alle 150e.
http://www.yiyen.com/portfolio/mppt-solar-charge-discharge-controller/
http://www.yiyenele.com/



victron -> http://www.cclcomponents.com/product.asp?ID=2501
 

mke

Member
Uskallan suositella -> http://reps.fi/fi/frames-prod-regulators-fi.htm

OutBack FLEXmax - Korkeateknologisia lataussäätimiä suurille virtamäärille, DC-sisään-jännite aina 150 VDC asti ja järjestelmäjännite säädettävissä 12-60 V

Itsellä 2kpl toinen 60A ja toinen 80A ja ei ole ongelmia ollut. Ja säätöjä löytyy enemmän kun on tarvetta.

Huomaa myös että näissä takuu 5v oli myös suuri syy miksi valitsin nämä, onhan ne kalliimpia kun muut mutta tuntuu olevan hieman laadukkaampiakin. Oli aikoinaan joku halpa mppt säädin ja se hajos 2,5v kohdalla.ja takuu oli vuosi.
Olis tullu halvemmaks ostaa suoraan kunnollinen...
 

Jussi

Well-known member
Ostinpa kokeeksi kuvan näköisen säätimen. Pöydällä testissä käyttäytyi hyvin, eikä omakulutuskaan ollut pahasta päästä, alle 50mA. Victronia olis tehny mieli kokeilla, mutta kun heti kertovat sen olevaan muoviin valettu, niin ti-ihmisenä jätin väliin.
Merkkejä tuollakin riittää, ameriikoissa myyvät Solar Odyssey nimellä.

50A_mppt_säädin.jpg
 
Ylös