• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Yksipuolinen lasi vai tuplalasi kaksipuolisissa aurinkopaneeleissa?

olavi3

New member
Hei! Suunnittelen kahdeksan 450 W:n kaksipuolisen aurinkopaneelin hankintaa ja niiden asentamista maa-asennustelineeseen (tämä on ensimmäinen kertani maa-asennuksen parissa). En kuitenkaan tiedä, kumpi tyyppi kannattaisi valita: tuplalasi vai perinteinen lasi läpinäkyvällä takakalvolla? Tilaan ne netistä, jotta voin seurata niiden kulkua täällä
En tunne kummankin tyypin hyviä ja huonoja puolia tarpeeksi hyvin. Kaikki apu ja neuvot olisivat tarpeen.
Kiitos!
 
Viimeksi muokattu:

varikonniemi

Active member
kyllä itte laittasin tuplalasin, se säästö yksilasisesta ei ole niin iso kun ottaa huomioon kaikki muut kulut mitä siihen tulee päälle täälläs suomen oloissa riippumatta kumman valitset.
 
Ylös