Meillä on pihalla ~30m3 maanpäällinen allas (terästuet ja PVC-pussi eli talveksi puretaan pois). Sen kaverina on "9 kW" invertteri-lämpöpumppu, jonka ottovirta verkosta taitaa olla max 6 A. COP välillä 3-8 muistaakseni. COP on paras silloin kuin lämmitystä muutenkin tarvitaan vähiten.
Piti heti ekana kesänä hankkia lämmitin, kun muuten vesi oli sen tasaisen 16 astetta, kun kesä ei ollut erityisen lämmin. Nyt on säädetty 29 asteeseen, ja hyvin toimii. Helteilllä allas toki lämpeni auringon avustuksella 32 asteeseen, vaikka lämmitin sammui 30 asteessa. Päällä on musta allasmuovi, kun allas ei ole käytössä. Ja kyljissä kuplamuovi lisäeristeenä. Alla finnfoam.
Aurinkosähköllä päivisin pyöritetään lämmitintä ja suodatinpumppua. Tosin nyt on ollut myös öisin lämmitys päällä, ettei vesi pääse jäähtymään. Syyskuun alkupuolille lämmitysteho riittää. Tuo lämmitin on aika rajoilla maanpäällisen 30 m3 altaan kanssa. Jos olisi oikea eristetty allas, niin varmaan riittäisi pidemmälle.
Toki sähkölaskussa jonkin verran näkyy kauden alussa porakaivoveden lämmitys 5 -> 30 asteeseen. Sittemmin kulutus rauhoittuu, kun pidetään lämpöä yllä (ja on aurinkosähköä ylim. tarjolla).
Noita mustia lämmityskumimattoja on paketissa varastossa ~10 kpl, ei ole vielä tullut kokeiltua. Pitää varmaan viritellä ensi kesäksi oma kiertopumppu niille.
Altaan ja lämmittimen onnistuin hankkimaan alennus/poistomyynnistä. Lämmitin oli ~1200e tuolloin muutama vuosi sitten. Nykyään niitä on varmaan paremmalla hyötysuhteella tarjolla.