Netotus

rotzi

Well-known member
On. Kaikki ulos myytävä sähkö on pörssisähköä ja sähköpörssin keskihinnan perusteella määräytyy, paljonko sinulle tuotannosta maksetaan.
Se on ihan sama oli Börssisähköä tai Kiinteätä tuon muutostilanteen arvoimisen kannalta kunhan sopimustilanne pysyy samana.
 
Viimeksi muokattu:

korsteeni

Well-known member
eihän se sama ole jos myy vihreää paneleilla tuotettua kallista sähköä L1 vaiheesta ja käyttää halpaa atomi tai saastuttavaa sähköä L2 vaiheesta
siitä hintaerostahan samalla kw määrällä pitää saada hyvitys.....netotus ei riitä
 

korsteeni

Well-known member
siirtohintakin pitäisi muodostua samoin kun nykyisin on polttoaineiden jakeluhinnoissa
jos asun tainiokoskella imatran voiman vieressä pitäisi siirtohinnan olla pieni murto-osa helsingin siirtohinnasta
 

rotzi

Well-known member
eihän se sama ole jos myy vihreää paneleilla tuotettua kallista sähköä L1 vaiheesta ja käyttää halpaa atomi tai saastuttavaa sähköä L2 vaiheesta
siitä hintaerostahan samalla kw määrällä pitää saada hyvitys.....netotus ei riitä
siirtohintakin pitäisi muodostua samoin kun nykyisin on polttoaineiden jakeluhinnoissa
jos asun tainiokoskella imatran voiman vieressä pitäisi siirtohinnan olla pieni murto-osa helsingin siirtohinnasta
Sä puhut nyt ihan jostain muusta, vai mihin kirjoituksiin mahdat viitata...
 

kotte

Well-known member
Kertokaas miten sellainen on mahdollista että yhtiön kun ottaa netotuksen käyttöön niin hyvityksen eurosumma pieneekin.
Siis valitatko siitä, että kun aikaisemmin yhtiö maksoi sinulle pienen korvauksen sellaisesta sähköstä, jonka väitti sinulta ostaneensa ja myi sinulle saman ihan samaan aikaan takaisin kallimmalla, mutta nyt yhtiö ei enää väitäkään sinun sitä myyneen ja tuputa sitä taas takaisin kalliimmalla, vaan saat käyttää tuon sähkön ihan ilman lisämaksua omaan kulutukseesi?
 

rotzi

Well-known member
Siis valitatko siitä, että kun aikaisemmin yhtiö maksoi sinulle pienen korvauksen sellaisesta sähköstä, jonka väitti sinulta ostaneensa ja myi sinulle saman ihan samaan aikaan takaisin kallimmalla, mutta nyt yhtiö ei enää väitäkään sinun sitä myyneen ja tuputa sitä taas takaisin kalliimmalla, vaan saat käyttää tuon sähkön ihan ilman lisämaksua omaan kulutukseesi?
Heheh, Kryptinen oli tuo @sundanic :kinkin viesti, mutta ei tämäkään kauaks jää... :D

Mutta suurinpiirtein noin siinä taisi käydä...
 
Viimeksi muokattu:

kotte

Well-known member
Samoin Froniuksen Datamanger on näyttänyt lähes saman lukeman joka on mennyt myyntiin. Heittoa on ollut maks 10kwh. riipumatta mistä kuukaudesta tahansa. Heinäkuussa alussa otettu netotus käyttöön, jolloin vihreä palkki onkin pienempi, siis netotettu määrä eli joka hyvitetään laskussa, yhtiön mukaan
Fronius ei ymmärrä netotuksesta hölkäsen pöläystä ja raportoi osan itse suoraan netotuksen perusteella kuluttamastasi sähköstä muka myydyksi heinäkuun jälkeen. Tuon sähkön osalta olet jokaisesta kilowattitunnista menettänyt netotuksen takia runsaat 5c/kWH, mutta vastaavasti säästänyt luultavasti luokkaa yli kymmenen senttiä per kWh (energian hinta+siirtomaksu+sähkövero), kun tuota osuutta ei ole kirjattu verkosta ostetuksi. Valita Froniukselle, että toimittavat ohjelmistopäivityksen, joka raportoi homman oikein heinäkuun alusta muuttuneen laskuperiaatteen mukaisesti.
 

kotte

Well-known member
Se vaan on niin että Fronius näytää saman mitä yhtiön aikaisemmin ilmoittama.
Noinhan asia oli ennen tuntinetotuksen käyttöönottoa. Mutta Froniuksessa ei ole ohjelmia muutettu heinäkuun alusta vain kuinka?

Sähköyhtiön tekemä tuntinetotushan toimii niin, että kun aikaisemmin sähkön kulkua joko verkosta sinulle tai sinulta verkon suuntaan seurattiin sekuntipohjalta ja summattiin sitten kumpaakin jatkuvasti, tuntinetotuksen alkamisen jälkeen jokaisen päättyvän tunnin lopulla kyseisen tunnin aikana kertyneestä kulutuslukemasta vähennettiin kyseisen tunnin aikana kertynyt tuotto ja tuotosta tietenkin vastavuoroisesti sama osuus.

Eli totta ihmeessä tuotto vähentyy aikaisempaan nähden, kun osa siitä käytetään vähentämään verkosta kuluttamasi sähkön määrää. Tuohan on koko homman tarkoitus ja kannattavaa käyttäjälle, kun välttyy maksamasta siirtomaksua ja sähköveroa osuudesta, jonka uusien sääntöjen mukaan on tuottanut itse, mutta vanhojen sääntöjen mukaan olisi ensin luovuttanut sähköenergiayhtiölle ja hankkinut heti perään takaisin selvästi kalliimmalla (siirtoyhtiön ja valtion kupatessa osansa).
 

Aurinkoinen

Active member
No nyt alkoi kummia kuulumaan. Sähkönsiirtäjäyhtiö ilmoitti asiakaslehdessään, että siirtyvät netotukseen etuajassa. Tarkkaa päivämäärää ei sitten voitukaan ilmoittaa, alkaa kuulemma alkukesästä. Tulkitsen tuon niin, että viimeinen mahdollinen siirtymispäivämäärä on 15 heinäkuuta. Saa nähdä kuinka nyt käy, viimeksi ilmoittivat siirtymisajankohdan olevan viime vuonna. Söivät silloin sanansa, ilman mitään pahoitteluja tietenkään.
Eikä tuo hyvä sitten tähän lopu, ilmoittivat siirtohintojen laskemisesta. Hinnat putoavat kulutuksesta ja tyyppikäyttäjästä riippuen keskimäärin noin 10 %. Riittävän epäselvästi tuokin oli julki tuotu. Sähkön siirrosta olen maksanut perusmaksua 15 € / kk ja 3.3 snt/kWh. Perusmaksu säilynee ennallaan joten alenisiko siirtomaksu kolmeen centtiin kiloWattitunnilta.
Ilmoittivat myös toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten hintojen nostamisesta. Meikäläisen asuntotyypin mukainen keskimääräinen hinnan nousu on 115 €/vuosi. Tämähän ei taas minua koske, koska ostan sähköni muualta hintaan 4.93 snt/kWh. Soppari voimassa vielä 15 kk.
 

Savonius

Well-known member
Nyt mä hokasin. Vanha suomalainen sananlasku. Kun kahdella eurolla ostaa ja yhdellä myy niin kun oikein paljon myy niin kyllä siitä hiukan voittoa jää.
 

puni

New member
Olen keräillyt exceliin dataa ja laskenut säästettyjä euroja. Vantaan Energia otti netotuksen käyttöön 2021 syyskuussa ja "oman käytön osuus on kyllä kasvanut sen jälkeen. Ohessa pala excelistä jossa näkyy tuotto, myynti ja siitä laskettu omankäytön osuus.

Tällä hetkellä on vielä vajaa 5kk jäljellä halpaa määräaikaista sopparia, yhteensä sähkömaksaa siirron kera n.11,5sent/kWh joten tuota kalliimmalla SPOT:lla kannattaisi valutella myyntiin mahd. paljon. Itse järkeilin niin että korkealla spottihinnalla netotus hieman syö hyötyä, jos ostan 1 vaiheesta tuolla 11 sentillä /kwh ja myyn kahteen vaiheeseen 20sent/kwh spottihinnalla niin ilman netotusta se olisi kannattavampaa. Eli jos mulla olisi 3kWh tuottoa (3v invertterillä) ja 2kwh kulutus yhdessä vaiheessa -> netotuksella myyntiin 1kwh, ilman netotusta ostoa 1kwh ja myyntiin 2. Voihan tässäkin tietty logiikka ontua :)
netotus.png
 

denzil dexter

Well-known member
No eihän se tietenkään mikään pysyvä olotila ole, jossa yhtiö myy sähköä halvemmalla kuin sitä ostaa. Leikki loppuu lyhyeen - käytännössä samalla sekunnilla kun määräaikaiset sopparit päättyvät.
 
Ylös