Netistä poimittua linkkejä,kuvia ,juttuja

Aurinkoinen

Active member
Mielestä teline aurinkopaneelille videon tapaus koituu paneelin tuhoksi kun eka myrsky puhaltaa sen kumoon.
Riippuu vähän siitäkin, paljonko laittaa painoa jalan päälle. Kovin oli kyllä hento rakenne, pystytuki kahdesta laudasta kakkosnelospätkien hieman vahvistaessa rakennetta. Olisi nyt edes korvannut laudat kakkosnelosella. Muutenkin tuollainen teline lahoaa ulkona muutamassa vuodessa. Oli ilmeisesti kokeilukappale ja varsinainen teline sitten metallista. Yksinkertainen ja näppärä kaltevuuden säätö. Vaakatasossa ei ollut kiertoa, vaikka sekin olisi ollut melko helposti toteutettavissa.
 
Melkein poimittu netistä, ainakin ylärivin sponsorin nettiosoite (joka ei toimi) :cool: Olihan aika ilmestys pikkuisella sisäjärvellä keskellä ei mitään kesämökin kupeessa kun päiväretkellä olin nauttimassa hankiaiskeleistä.

1646935715828.png
 

avensi

Well-known member
PowerXon Deep Cycle 250Ah / 100h 12V AGM
Mitä toi 100h tarkoittaa suomeksi ?
Hyvä vai huono akku ?


 

a.karppa

Member
Ostin lisäakuston ja aurinkopaneleita https://nordsolar.fi/tuote/powerxon-250ah-agm-akku/
Täytyis suojata alijänniteeltä nämä uudet akut että kestäis pitkään mikä olis 48v järjestelmään hyvä ?

Mikä säädin kävis 4kpl näitä paneleita ?
Jos tarviit 48V säätimen niin osta tää https://www.tori.fi/uusimaa/Victron_MPPT_100_20_48V_Poistohintaan_96960918.htm?ca=18&w=3
 

korsteeni

Well-known member
pitkän linjan tarjoukset elektro torilla.....herää epäilys, onko firma edes voimissaan enää, sivut vaan jäänet, tai tavaraa vain riittää
vai onko tämän vuoden syksyn tarjous jo nyt
<mene ja tiedä, enkä mene enkä tiedä>

1650777430499.png
 

Mekaniker

Active member
pitkän linjan tarjoukset elektro torilla.....herää epäilys, onko firma edes voimissaan enää, sivut vaan jäänet, tai tavaraa vain riittää
vai onko tämän vuoden syksyn tarjous jo nyt
<mene ja tiedä, enkä mene enkä tiedä
Kävin siellä syksyllä hakemassa nippu paneeleja ja sivumennen tuli tokaisu että ne on konkurssipesän jäämistöä, voihan olla vieläkin hyllyt notkolla?
Halpoja ne on, hyviä? En tiedä, ne on vielä odottamassa asennusta
 

korsteeni

Well-known member
jos oikeaan käyttöön ostaa, kannattaa ostaa halvimmat mahdolliset
kaikki "vähän veikeemmät" on sitten näyttely ja mossailukäyttöön tyyliin "meil on perg" ja "meil on mustat"
ja täytyyhän tietysti olla kalliit heille joilla on vain tarve näyttää.......mersumiehet
 
Ylös