pääajatus on että talvella/aamulla/pilvisellä saa tuotettua kuumempaa vettä varaajakierukkaan ja kesällä l/päivällä lämpötilaeroa piisaa.... mutta jos viimeinen keräin kiehuu, niin laitetaan 3+3 rinnan.
Tähän kaksi 3-tievenaa paneelien vaihtoon, näitä ohjaa keräinten paluuveden lämpötila. esim kun keräimiltä sarjassa tulee yli 60 astetta, vaihdetaan rinnankykentään ja vaikka kun keräinpaluu tippuu 50 asteeseen, niin laitetaan taas sarjaan...... automaagisesti näin. (en nopeasti löytänyt termostaattia yli 10 asteen hystereesillä)
....virtaussäätöventtiilit voi laittaa kumpaankin keräinlinjaan ...mutta varmaan paluun lämpötilaseuranta silmällä riittää - eli kun rinnankytkennässä kerääjiltä tulee samanlämpöistä vettä, niin virtauskin on tasapainossa.
Ja koska on olemassa vikatilanne jossa keräimessä ei virtaakkaan vesi, niin laitan vielä 10 bar varoventtiilit kummallekkin paneeliriville erikseen. Varmahan on aina varmaa
tämmössiä ajatuksia...mitäs vielä?