• Ilmaisenergia.info -foorumi yhdistetään Konekansa.net -foorumin osaksi vuoden 2025 aikana. LUE TÄMÄ pitääksesi käyttäjätunnuksesi voimassa, kiitos!

Aurinkokeräimen suuntaus ja kulma

EVV

Member
Olenpa tässä miettinyt paljonko tp keräinten hyötysuhde heikkenee keväällä ja syksyllä, jos  asentaisin niitä itäänpäin olevalle katolleni, jonka kaltevuus on 5:4. Löysin täältä http://www.kolumbus.fi/solpros/reports/OPAS.pdf sivulta 9 kaavion, josta ilmenee,että vuositasolla energiaa sais noin 30% vähemmän kuin optimaalisesti etelään suunnatessa. Mua kiinostais enemmän tietää paljonko hyötysuhde on huonompi maalishuuhtikuussa ja syyslokakuussa.  Ymmärtääkseni hyötysuhde heikkenisi enemmän kuin tuo 30%.
Oliskos jollain tietoo  ??? 
 

zadah

New member
EVV sanoi:
Olenpa tässä miettinyt paljonko tp keräinten hyötysuhde heikkenee keväällä ja syksyllä, jos  asentaisin niitä itäänpäin olevalle katolleni, jonka kaltevuus on 5:4. Löysin täältä http://www.kolumbus.fi/solpros/reports/OPAS.pdf sivulta 9 kaavion, josta ilmenee,että vuositasolla energiaa sais noin 30% vähemmän kuin optimaalisesti etelään suunnatessa. Mua kiinostais enemmän tietää paljonko hyötysuhde on huonompi maalishuuhtikuussa ja syyslokakuussa.  Ymmärtääkseni hyötysuhde heikkenisi enemmän kuin tuo 30%.
Oliskos jollain tietoo  ??? 

Tuossa on laskuri, jolla voit laskea "kiertoteitse" kulman vaikutuksen. Eli ajatellaan keskisuomen olevan N65 leveyspiirillä, siihen sitten voidaan lisätä keräimen kulman virhe, esim +10 astetta = N75.

Lisäksi vuodenaika valitaan syöttämällä auringon asema asteina vs päiväntasaaja, eli kevät ja syksy on 0 astetta.
 

Liitetiedostot

  • InsolationExercise_v20.xls
    183.5 KB · Lukukerrat: 1,260

EVV

Member
Kiitos Petej ja Zadah mielenkiintoisista linkeistä.

petej sanoi:
Tuo tuottokin tulis pääosin kesällä kun aurinko nousee aikas idän suunnalta maalis-syyskuussa  http://www.y-energia.com/aurinkolampo/seuranta/Lappeenranta/taustatiedot/Lappeenranta-varjopanoraama.jpg eli aika lyhyen aikaan ehtis keräimiin paistaa...


Näinpä juuri. Keväällä ja syksyllä tuottoa tulis itään suunnatulla keräimellä suhteessa vähemmän , kuin etelään suunnatulla, koska näinä vuodenaikoina aurinko paistaa suhteessa enemmän etelästä. Mutuna on, että  hyötysuhde jäis murtoosaan verratuna etelään  suunattuun keräimeen. Varmaankin hyötusuhde olisi laskettavissa noista Zadahin esittämistä numeerisista kaavioista, mutta mulla ei kylläkään ole moiseen teoreettista tietämystä.

Eli parempi vaihtoeho olis suunnata keräimet suoraan etelään 60 asteen kulmaan, vaikka sektori jäisikin suhteellisen kapeaksi.
 

petej

Member
Veikkaisin et pääosin pätee...  ;)
Mitä pidempään paistaa sitä parempi tuotto.
Kokemuksia on tosin vaan kahdesta sähköntuotannosta,reilumman kulutuksen 360w n.45 asteen korotuksella etelään ja 250w 90 asteen korotuksella etelään. Kumpikin on riittänyt pääosin käyttö tarkoitukseensa,molemmissa invertterit tuottamassa käyttösähköä,tosin vain isommassa jääkaappi.
 

EVV

Member
Tässäpä vielä ruotsalainen perusteellinen tutkimus joka osin sivuaa otsikon aihetta. http://www.elforsk.se/solel/rapporter_systemstud/potential_byggnadsankn_solel.pdf. Sivuilla 22 ja 23 on mielenkiintoiset kuvat eri kuukausina saatavasta auringon energiasta horisontaalisella ja 45 asteen kulmassa etelään olevalla tasolla. Lisäksi sivulla 27 esitetään auringonenergian määrä erillasilla kulmilla loka-maaliskuusa ja sivulla 28 vastaa joulukuussa.
 

maanma

energiaonnellinen
Jotain tällaista oli mielessä http://www.biltema.fi/osteri/data/webpics_all/Web%20images%20Sorted/19/huge/19-870_h.jpg

Juu on iso virittely, kun jokainen linssi pitää suunnata käsin erikseen.

Suurennuslasi toimii myös sähkökennolle, mutta sähkökennossa tarvittaisiin vesijäähdytys, jota niissä ei ole. IBM teki proto läppäriin tällaisen virityksen. Ilman vesijäähdytystä lämpötila nousee protyypin linssin alla tuhansiin asteisiin.
 

EVV

Member
Juu saattaapa olla, että tulevaisuudessa on  käyttökelpoisia linssiratkaisuja aurinkoenergian hyödyntämiseksi, varsinkin aurinkosähkön, minkä hyötysuhdetta saadaan ymmärtääkseni paranemaan, mikäli auringon säteilyn intensiteettiä pystytään nostamaan.
 

EVV

Member
Näyttää nuo tp aurinkokeräimet heräävän vähitellen talviunestaan. Noin 60 asteen korotuskulmassa olevat keräimet ovat suurimmaksi osin nyt vapaat lumesta, mutta noin 45 asteen kulmassa olevat ovat lumen peitossa. Lisäksi 60 asteen kulma on tehokkaampi keräämään aurinkolämpöä tähän aikaan vuodesta.
 

Tero59

New member
Tasokeräimen ongelmana on se, ettei se millään kiinteällä suuntauksella tai kulmalla ole optimaalisessa asennossa aurinkoon nähden.

Mitä suurempi kulma sen suurempi määrä auringon säteilystä heijastuu pois lasin pinnasta. Lasi pitäisi olla reaaliaikaisesti oikeassa kulmassa ja suunnassa aurinkoon nähden.

Optimaalisen tuoton koko kautena saisi kääntyvällä keräimellä, jossa kulma ja suuntaus aurinkoon olisi koko ajan optimi.Pienemmällä pinta-alalla saisi paremman tuoton, ja keväällä ja syksyllä saisi paremman tuoton kun kerääjä seuraisi aurinkoa.

Olisiko tässä mitään järkeä, PC:llä olisi aika helppo rakentaa ohjaussofta kelloa ja kalenteria käyttäen.
 

EVV

Member
Tero59 sanoi:
Mitä suurempi kulma sen suurempi määrä auringon säteilystä heijastuu pois lasin pinnasta. Lasi pitäisi olla reaaliaikaisesti oikeassa kulmassa ja suunnassa aurinkoon nähden.

Olisko toi auringon säteilyn takaisin heijastuminen osin hoidetavissa  pinnoitteella?
 

masankp

New member
Entäpä jos lasin pinnassa olis lasinen kennosto, kuten upotettavissa loistevalaisimissa se peltinen.Silloinhan säteet vinosti sivusta tullessaan ohjautuisi enempi aurinkokeräimen kennoon.
 

Wheelie

New member
EVV sanoi:
Olisko toi auringon säteilyn takaisin heijastuminen osin hoidetavissa  pinnoitteella?

Ainakin silmälaseihin saa heijastuksenestopinnoitteen, mutta miten lienee sellaisen
kesto ulko-olosuhteissa.

Heijastuminen taitaa muutenkin vaivata vasta lähempänä kokonaisheijastumista
eikä merkittävästi tiputa hyötysuhdetta silloin kun kulmat pyörii lähempänä
90º tulokulmaa.

Parhaan arvaukseni mukaan jokin seuraava järjestelmä joka kääntäisi vartin välein
paneelit oikeeseen suuntaan vois antaa parhaan hyötysuhteen keräimille.

Ei pitäis olla kovin iso projekti haalia tarvittavat luvut ja laskea tähänkin ongelmaan
ratkaisu. Pitäs onnistua ihan peruskoulutaidoilla.
 
Ylös