No viikonloppuna tuli vihdoin nostettua paneelit mökillä pystyyn, jotta eivät jäisi lumen alle. Lunta paneelien päälle jää vaikka katto aika jyrkkä onkin. Tosin aika helposti on valunut pois plussakeleillä.
Paneelit on siis alkujaankin laitettu kiinni tuommoiseen painekyllästetystä puusta tehtyyn runkoon kiinni. Runko on sitten kiinnitetty ja saranoitu katon alalaitaan ruuvattuun puuhun.
Nyt paneelisto siis nostettiin pystyyn ja tuettiin pystyasentoon kahdella laudanpätkällä. Laudat on saranoitu katon puolelta, joten ne saa kesän tullen sitten kaadettua ja paneelistonkin saa kaadettua takaisin kattoa vasten. Katto on 45 asteen kulmassa.
Saranat laitettiin palahuopakatolle niin, että ensin lämmitettiin palahuopaa sen verran että sai lärpäkettä nostettua ja sitten lärpäkkeen alle ruuvattiin toinen puoli saranasta kateruuveilla. Näin lärpäke sitten kääntyy saranan ruuvien päälle ja kattoon ei tullut reikää josta vesi voisi mennä sisään.
Tuossa on siis kahdeksan 100w paneelia. Tuulipinta-alaa siis on aika paljon, mutta uskoakseni tuo kestää. Jätin kuitenkin vielä varmistukseksi tuon kuormaliinan, joka on vedetty toiselle puolelle mökkiä tuulivarmistusta varten. Tosin tuohon ei kovin helposti suurta tuulikuormaa pääse syntymään, uskoakseni.